Closeup of grass field

Proti pýru v zahradě je důležité zakročit důkladně

Není trávník jako trávník. I tráva má totiž mnoho druhů a patří mezi ně i různý plevel. Jedním z nich je také pýr. Hlavním problémem je ale to, že ho spousta zahrádkářů nedokáže od klasické trávy rozeznat. Není na tom přitom nic tak těžkého. Čím dříve plevel odhalíte, tím snadnější ho bude z pozemku odstranit.

Jak pýr od klasického trávníku rozeznat

I když se pýr a trávník mohou často podobat, stále je několik zásadních charakteristik, které je výrazně odlišují. Mezi jednu z hlavních patří jejich výška. Když se pýr nechá růst bez jakéhokoli zásahu, může dosáhnout až metru či více na výšku. Také se vyznačuje typickými listy, které jsou hrubší a mají zakončení v podobě charakteristické ostruhy. Zbarvení bývá většinou zelenohnědé.

Mohlo by vás zajímat:  Některé stálezelené keře zútulní balkon a postarají se o celoroční soukromí
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se pýru na zahradě rychle a snadno zbavit

Způsobů, jak se pýru zbavit, je mnoho. Tím nejvíce očividným jsou herbicidy. Vyplácí se jimi povrch ošetřit ještě před výsadbou trávníku. Pokud ale chceme povrch ošetřovat později, je potřeba tak učinit za bezvětří. Vyhneme se tak riziku, že chemikálie přistanou někde, kde nechceme. I tak je ale třeba být opatrný při aplikaci.

Dalším způsobem, jak výskyt pýru na zahradě omezit, je pravidelná údržba a sekání. Právě sekáním je pýr zkracován a nedosáhne tak svých obrovských rozměrů. Zároveň se tak ani nedostane do stádia rozmnožování. Nižší rostliny také nevysilují půdu tolik jako přerostlý plevel.

Mohlo by vás zajímat:  Jak dlouho musí běžet bazénová filtrace, aby voda byla průzračně čistá?

Co se záhonů týče, pýr můžeme odstraňovat mechanicky. Je to ale práce náročná a zdlouhavá a hodí se pouze na menší plochy. Je tak dobré si na pomoc vzít různé typy zahradnického náčiní, které práci aspoň trochu ulehčí.

S likvidací pýru vám také pomohou některé domácí prostředky, jako je třeba ocet či sůl. Z těch je možné udělat postřik, který je levný, domácí a nezatěžuje přírodu. Stačí tyto ingredience smíchat s vodou.

Zdroj: https://www.lovethegarden.com/uk-en/garden-problem/couch-grass
Přidat na Seznam.cz