Připravte svým rostlinám příjemnou koupel. Ožijí a bude se jim náramně dařit

Připravte svým rostlinám příjemnou koupel. Ožijí a bude se jim náramně dařit

Zalévání rostlin v květináčích patří mezi základy v jejich péči. Dodává jim potřebnou vláhu, aby mohly bujně růst. Zálivka se mění v závislosti na ročním období a vegetativním stavu rostliny, na okolní teplotě i na velikosti. Ne každý ale ví, že rostliny lze zalévat několika způsoby. Jedním z nich je ponoření květináče do vody.

Každá rostlina má jiné nároky na zálivku

Spotřeba vody rostlinou je úměrná ploše jejích listů – čím více jich má, tím víc vody potřebuje. Záleží také na vlhkosti vzduchu a teplotě v místnosti. Čím je vzduch teplejší a sušší, tím častěji je třeba rostlinu zalévat. Rostliny, které rostou ve velkých květináčích a v humózní půdě, není třeba zalévat tak často jako ty v malých květináčích a písčitém substrátu.

Většina z nás obvykle zalévá rostliny pouhým nalitím vody do květináčů. Je to dobrá metoda, ale pamatujte na to, že správně by se voda měla vsakovat pomalu, takže dobře hlídejte, jak dlouho trvá, než proteče do podmisky. Pokud je tato doba extrémně krátká, je v květináči buď málo substrátu, nebo je moc suchý. K zalévání používejte odstátou vodu, ze které se odpařil chlor.

Mohlo by vás zajímat:  Při zpracování pórku dělá většina lidí zbytečnou chybu. Přicházejí pak o cenné vitamíny
Zdroj obrázku: Freepik

Dopřejte jim lázeň

Vyzkoušet také můžete zalévání ponořením květináče s drenážními otvory do vody. Vodu stačí nalít do větší misky nebo plastové nádoby a ponořit do ní celou rostlinu v květináči. Voda by měla mít pokojovou teplotu. Můžete ponořit i listy a zbavit je tak prachu, nečistot, či dokonce škůdců. Po ponoření do vody začnou ze substrátu stoupat vzduchové bublinky. Když už bubliny nestoupají, je to známka, že půda nabrala dost vody a rostlinu můžeme vytáhnout.

Namáčení rostlin v květináčích má mnoho výhod. Zbaví rostlinu škodlivin a nečistot, které by bránily přístupu světla. Navíc se půda důkladně prolije. Rostliny bychom takto měli zalévat alespoň jednou za měsíc, v ostatní dny se ale zálivky nevzdávejte. Sukulentům bude stačit méně časté ponoření a jen na pár vteřin.

Zdroj: https://www.wellandgood.com/easy-way-to-water-plants/
Přidat na Seznam.cz