White Radiator Grey White Wall Apartment Heating Installation System

Pravidelně čištěné radiátory hřejí lépe a levněji

Radiátory jsou prostředkem, který nás během celé zimy udrží v teple. Mnoho z nás si ale neuvědomuje, že se musí pravidelně čistit. Bez údržby nebudou fungovat správně a zbytečně zaplatíte vysoké částky na energiích. Navíc nebudete mít doma tak teplo. Poradíme vám, proč musíte své radiátory čistit pravidelně a jak to udělat nejlépe.

Proč čistit radiátory?

Čištění radiátorů je důležité zejména z hlediska efektivity vytápění. Nečistoty, prach a špína se mohou usazovat na radiátorech a bránit jim v optimálním vydávání tepla do místnosti. Čisté radiátory jsou schopny efektivněji ohřát vzduch, což vede k nižším nákladům na energii a zvýšenému komfortu v domácnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Roličky od toaletního papíru zpříjemní věšení závěsů a dodají domovu pořádek

Jak často čistit?

Frekvence čištění radiátorů závisí na různých faktorech, včetně místa bydliště, domácích zvířat a znečištění vzduchu. V oblastech s vysokým znečištěním vzduchu nebo v domech se zvířaty může být třeba radiátory čistit častěji, a to alespoň jednou za půl roku. V běžných domácnostech se doporučuje provést čištění radiátorů alespoň jednou ročně.

concept-heating-season-with-girl-sitting-radiator
Zdroj obrázku: Freepik

Jak čistit radiátory?

Čištění radiátorů není složité. Začněte tím, že vypnete topení a necháte radiátory zcela vychladnout. Poté můžete odstranit případné kryty nebo mřížky a pomocí kartáče nebo vysavače odstranit prach a nečistoty. Pokud jsou radiátory silně znečištěné, můžete je očistit vlhkým hadříkem a mírným čisticím prostředkem. Po čištění vraťte kryty na své místo a znovu zapněte topení.

Mohlo by vás zajímat:  Vyčistit koberec nikdy nebylo jednodušší. Stačí namíchat jednoduchý prostředek a nebát se ho použít

Tipy pro údržbu radiátorů

Aby radiátory zůstaly v dobrém stavu co nejdéle, doporučuje se také pravidelně kontrolovat jejich ventily, jestli neunikají. Pravidelná údržba zabraňuje úniku tepla a šetří energii. Mějte také na paměti, že přítomnost nábytku nebo závěsu na okně v blízkosti radiátorů může omezit jejich efektivitu. Jestli je to zapotřebí, měli byste trochu přemístit nábytek v místnosti.

Zdroj: https://www.marthastewart.com/8355189/how-to-clean-radiator
Přidat na Seznam.cz