Young Woman Cleaning Oven Kitchen

Postup krok za krokem: Jak vyčistit horkovzdušnou troubu za méně než hodinu

Horkovzdušná trouba se stala nepostradatelným pomocníkem v moderní kuchyni, umožňující rychlé, efektivní a zdravější vaření. Avšak jako každý kuchyňský spotřebič, i horkovzdušná trouba potřebuje pravidelnou údržbu a čištění, aby zůstala v optimálním stavu. V tomto článku se dozvíte, jak vyčistit horkovzdušnou troubu rychle a efektivně, a to vše za méně než hodinu.

 1. Bezpečnostní opatření: Před zahájením čištění se ujistěte, že je trouba vypnutá a úplně vychladlá. Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě, aby se předešlo jakémukoli riziku úrazu nebo popálení.
 2. Příprava materiálů: Připravte si následující předměty a čisticí prostředky:
  • Gumové rukavice
  • Měkký hadřík nebo houbičku
  • Mycí roztok: smíchejte půl šálku sody bikarbody s několika lžícemi vody, aby se vytvořila pasta, nebo použijte ekologický čistící prostředek určený pro trouby
  • Plastový nebo silikonový špachtlič
  • Staré noviny nebo utěrku na ochranu podlahy
 3. Vyjmutí vnitřních částí: Vyjměte z trouby všechny pohyblivé části, jako jsou mřížky, plechy nebo jiné příslušenství. Tyto části namočte do teplé vody s trochou saponátu a nechte je působit, zatímco se budete věnovat čištění vnitřku trouby.
 4. Nanesení čistícího prostředku: Nanesete pastu nebo čistící prostředek rovnoměrně na vnitřní stěny trouby, vyhněte se pouze topným spirálám nebo větrákům. Použijte špachtlič nebo houbičku, abyste jistě pokryli i těžko dostupná místa. Nechte působit asi 20-30 minut, v závislosti na doporučení výrobce čistícího prostředku.
 5. Čištění vnitřku trouby: Po uplynutí doporučené doby použijte měkkou houbičku nebo hadřík, aby jste odstranili pastu a s ní i nečistoty. Při odstraňování zaschlých nebo připálených zbytků jídla buďte opatrní, abyste nepoškodili povrch. Použijte špachtlič k lehkému odstranění těchto zbytků.
 6. Opláchnutí a leštění: Po odstranění veškerých nečistot opláchněte vnitřek trouby čistou vodou, abyste odstranili zbytky čistícího prostředku. Pak utřete vnitřek do sucha čistým měkkým hadříkem. Na závěr můžete použít trochu octa smíchaného s vodou pro extra lesk.
 7. Čištění příslušenství: Mezitím by měly být namočené části připravené k čištění. Použijte drátěnku nebo houbičku na odstranění nečistot a poté je důkladně opláchněte. Než je vložíte zpět do trouby, ujistěte se, že jsou úplně suché.
 8. Finální kontrola a úklid: Vložte zpět všechny části a příslušenství a zkontrolujte, zda je vnitřek trouby čistý a suchý. Nezapomeňte také uklidit okolí trouby, pokud jste během čištění něco rozlili.
Mohlo by vás zajímat:  Proti plísni v domě funguje větrání a čajovníkový olej

S dodržením těchto kroků by měla být vaše horkovzdušná trouba opět jako nová v méně než hodině. Pravidelné čištění a údržba nejenže prodlouží životnost vaší trouby, ale také zajistí lepší chutě vašich jídel a bezpečnější prostředí ve vaší kuchyni.

Přidat na Seznam.cz