Postrach všech zahradníků nenechá žádnou rostlinku na pokoji. Zbavte se slimáků efektivně

Postrach všech zahradníků nenechá žádnou rostlinku na pokoji. Zbavte se slimáků efektivně

Co si budeme namlouvat, jedním z klíčových úkolů zahradníka je likvidace slimáků, kteří každoročně ničí úrodu. Ranní a večerní sbírání plžů patří mezi venkovský kolorit, jinak totiž veškerá semínka, výhonky i první lístky přijdou vniveč. Samozřejmě lze sáhnout po chemických postřicích, které však ulpívají i na zelenině a pěstovaných plodinách. Další možností je mechanické zabránění vstupu těmto dotěrným tvorům. Nejefektivnější je však odradit je od zahrady tak, aby do ní vůbec nevstupovali. Pomocí rostlin to možné je! Které rostliny zasadit, aby jejich pach zamezil přístupu slimáků?

Mohlo by vás zajímat:  Ten nejlepší odpuzovač na kuny vyjde na pár korun. Vetřelce odežene od všech aut

Bez ulity jsou nejhorší

Slimáci, nebo hlemýždi? Zahradníci mají jasno, nazí suchozemští plži, kterými jsou slimáci, jsou nejhorší a patří mezi postrach pěstitelů. Dokáží během chvilky zlikvidovat veškerou setbu, sazenice, ale i dozrávající plody. Žerou doslova všechno, co jim stojí v cestě, a zůstávají po nich pouze slizké cestičky. Oproti tomu hlemýžďů, ulitnatých plžů, se vyskytuje na zahradě o poznání méně a patří mezi tolerované tvory, navíc neničí záhony tolik jako slimáci.

Zdroj obrázku: Freepik

Mechanické zábrany a blokády

Jak na boj se slimáky? Rozhodně kombinací osvědčených metod, mezi které patří vytváření různých zábran a blokád. Na cestičky mezi záhony se doporučuje vysypat popel, který mimo jiné dodá živiny, piliny, písek, štěrk nebo rozmělněné vaječné skořápky. Velmi účinná je také sušená kávová sedlina. Kromě toho lze posypat cestičky mletou skořicí, kterou tito plži nesnesou. Blokády je možné vytvořit z prken, pod která se schovají, a ráno se odstraní. Fungují též pasti z odříznutých lahví naplněných pivem, které se uloží po hranu do země a plži do nich napadají.

Mohlo by vás zajímat:  Na malování bytu se pečlivě připravte a ozbrojte se trpělivostí a dobrou náladou

Pachy odradí dokonale

Dalším osvědčeným tipem je výsadba konkrétních rostlin, které slimáci nesnesou, především se jedná o různé bylinky. Na kraj záhonů s mrkví nebo jahodami se hodí vysadit lichořeřišnici, do okolí pak zasadit majoránku, šalvěj, tymián, levanduli nebo mydlici lékařskou. Jako odpuzovač funguje skvěle podél plotů zasazený řebříček, který kvete od léta do podzimu, nebo také různé druhy pupalek nebo zahradních lilií. V rozích může dominovat černý bez, který najde i praktické využití při výrobě sirupů a šťáv.

Zdroj: https://www.theenglishgarden.co.uk/expert-advice/gardeners-tips/how-to-get-rid-of-slugs-10-solutions/
Přidat na Seznam.cz