Postel často sdílíme i s malinkými parazity. Při úklidu zanedbáváme důležitou věc

Ať už péřové, či z mikrovlákna, peřiny a polštáře má doma nejspíš každý. Obvykle se jedná o základní vybavení domácnosti a v průběhu dlouhých let se často nemění – ale ani příliš nečistí. Přitom se jedná o věci, kde se nejvíce zachycují zbytky kůže a vlasů, případně i dalších nečistot (zejména u těch, kteří rádi snídají či svačí v posteli), a to je ta nejlepší živná půda pro život a množení roztočů a jiných parazitů. Je proto možné, že sdílíte svůj byt a své lože s miliony neviditelných tvorů, které se živí vaší krví, kůží a potem.

Zdroj obrázku: Pixabay

Výměna ložního prádla nestačí

Praní a čištění peřin a polštářů bývá v mnoha domácnostech tabu, o kterém se nemluví ani nepřemýšlí. Je to dáno tím, že zejména péřové přikrývky bývají na údržbu náročnější a některé jsou pro domácí praní přímo nevhodné, a proto nezbývá nic jiného než s nimi čas od času vyrazit do čistírny. Vzhledem k tomu, že bývá jedna sada tohoto vybavení pro každého člena rodiny, je čištění problémem, který nemá řešení.

Odborníci se ale shodují na tom, že pravidelnou údržbou lůžkovin, a to zejména těch péřových, nejenom ochráníte své zdraví proti koloniím mikroskopického hmyzu, ale prodloužíte tím i životnost svých polštářů a peřin. Za optimální frekvenci čištění se považuje údržba nejméně jednou, lépe dvakrát, avšak maximálně čtyřikrát do roka. Bez toho se peří časem shlukuje a tenčí a snižuje se vzdušnost a tepelná izolace náplně.

Mohlo by vás zajímat:  Hygienicky čistá ložnice je zárukou zdravého spánku. Nezapomínejte na základní kroky
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak prát polštáře a peřiny

Údržba polštářů a peřin je možná i v domácích podmínkách, musíte však vlastnit sušičku. V opačném případě byste peří i jiným náplním spíše uškodili. Obvykle pro praní poskytuje návod přímo výrobce. Pokud ho však nemáte, postupujte následovně:

  • Zkontrolujte švy a případně zašijte díry.
  • Použijte speciální prací prostředek na přikrývky a polštáře s přírodní náplní bez obsahu enzymů (ty prachové i běžné peří ničí).
  • Perte na 60 °C a použijte program s jemným odstřeďováním.
  • Po vyprání vysušte peřinu či polštář v sušičce spolu se dvěma či třemi míčky, které pomohou rovnoměrně rozložit náplň a udržet ji nadýchanou.
  • Při sušení přikrývku každých 15 až 20 minut vyndejte a protřepejte ji, abyste zabránili shlukování peří a spáleninám.
  • Pokud sušíte peřiny venku, nesušte je na přímém slunci (hrozí tvorba děr v sypku).
  • Po vysušení nechte peřiny vyvětrat na čerstvém vzduchu nebo v sušičce s chladným prouděním.
Přidat na Seznam.cz