Posel adventu opředený legendou: vánoční hvězda rozsvítí každý domov. Vyberte tu nejlepší

Jaká rostlina symbolizuje vánoční svátky? Bezpochyby vánoční nebo betlémská hvězda, která svým zeleno-červeným zbarvením zdobí sváteční stůl. Pryšce nádherné se objevují na pultech obchodů hned zkraje adventního času, při nákupu je však namístě obezřetnost. V opačném případě totiž opadá a uhyne ještě před začátkem vánočních svátků. Podle čeho vánoční hvězdu vybírat a proč ji nekupovat v třeskutých mrazech?

Bez péče skončí v bioodpadu nebo na kompostu

Prodejci vystavují vánoční hvězdy, známé také jako poinsettia, na začátku adventu, ale výjimkou nejsou v hobbymarketech už v listopadu. A právě dlouhá doba, po kterou se o tyto rostliny nikdo pořádně nestará, může být pro rostliny fatální. Nesnesou totiž přílišné sucho, ale ani přelévání vodou. Prvním testem, zda daný exemplář koupit, nebo raději nechat v regálu, je posouzení hmotnosti květníku. Když je příliš lehký, je to známka vysušené půdy, poinsettia proto nevydrží. Obdobně při velké tíze je vhodnější vybrat jinou prodejnu, protože v této dochází k přelévání, pryšce proto mohou uhnívat.

Zdroj obrázku: Freepik

Oblíbené ozdoby na stůl

Vánoční hvězdy patří v období adventu mezi nejoblíbenější živé dekorace. Těžko najít domácnost, kde nezdobí stůl nebo zimní zahradu. Pryšce nádherné mají totiž krásný vzhled, který podtrhuje sytě zelené zabarvení v kombinaci s rudými listeny s malými oranžovými kvítky uprostřed. S oslavami vánočních svátků jsou poinsettia spojené už od 16. století, kdy chudá dívka neměla možnost jiného dárku pro Ježíše než plevel, který rostl u cesty. Z obyčejného býlí podle legendy vyrašily temně rudé květy, světlo světa spatřil pryšec nádherný.

Mohlo by vás zajímat:  Řezané pivoňky vydrží ve váze déle díky správnému střihu a dobře zvolené váze

Nepatří na okno ani ke vchodu

Poinsettia jsou rostliny, které mají rády světlé, teplé a chráněné místo, proto v obchodě, kde jsou v blízkosti vchodu nebo oken, je rozhodně nekupujte. Obdobně se vyvarujte nákupu v mrazech, protože jim nesvědčí teploty pod 15 stupňů Celsia. I přes papírovou přikrývku mohou rychle omrznout a v domácím prostředí uhynout. Doma je naopak postavte tam, kde budou chráněné před změnami, nesnesou chlad z oken nebo průvan ze dveří. V obchodech vybírejte jen zdravé kusy, které neztrácí olistění a nebledne barva jejich listů.

Zdroj: https://web.extension.illinois.edu/poinsettia/selecting.cfm
Přidat na Seznam.cz