Poklad pro přírodu, katastrofa pro domácnost. Zbavit se mravenců je snadné, trik se zeleninou zná málokdo

Poklad pro přírodu, katastrofa pro domácnost. Zbavit se mravenců je snadné, trik se zeleninou zná málokdo

Mravenci jsou malý, neškodný a poměrně užitečný hmyz, který často najdeme na dvorcích, v zahradách, na loukách a v lesích. Když se ale ocitnou v našich domácnostech, není to nic příjemného a my je začneme vnímat jako škůdce, které je nutné co nejdříve vyhubit. Daleko lepší je přitom vyhnat je pomocí ekologických a přírodních prostředků.

Užiteční pro přírodu, katastrofa pro domácnost

Mravenci se vyskytují v téměř všech zeměpisných šířkách. Po celém světě žije až 12 000 druhů, ačkoliv u nás jich najdeme jen něco kolem stovky. Mravenci tvoří velmi složitá společenství s jasnou hierarchickou strukturou a přidělenými úkoly. V každém mravenčím společenství najdeme dělnice, které staví mraveniště a brání ho, shánějí potravu a starají se o potomstvo. Dále se zde nachází samci, jejichž jediným úkolem je oplodnit královnu, poté umírají. Královna klade vajíčka.

V organizovaném společenství mravenců každý plní svou funkci, která mu byla přidělena, a přispívá tak k fungování celého mraveniště. Mravenci pracují neustále, kypří půdu a obohacují ji. Přispívají k udržení rovnováhy v přírodě tím, že roznáší semena rostlin. Pro ekosystém jsou tedy nesmírně důležití.

Mohlo by vás zajímat:  Citronová kůra nepatří do koše, ale do myčky. Po jejím umytí zažijete změnu
Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní odpuzovač mravenců

Když se nám ovšem mravenci nastěhují do domácnosti, vnímáme je jako škůdce, kteří ničí naše zásoby potravin a v někom mohou vyvolat vlnu odporu. Při jejich zpozorování byste měli okamžitě jednat, ale není nutné je hned zabíjet a hubit škodlivými chemikáliemi. Na pomoc si můžete vzít oblíbenou zeleninu.

Pokud chceme mravence vyhnat z domu, stačí jim naservírovat salátové okurky. Zeleninu nakrájejte na plátky a rozložte na místa, kde se nejčastěji vyskytují. Můžete použít i jen samotné slupky, které hromadí hořké cucurbitaciny. Právě ty mravenci tolik nenávidí. Jejich vůně je nejen odpuzuje, ale zároveň působí jako jed. Nezapomeňte okurky často měnit, aby nezačaly hnít.

Zdroj: https://www.bobvila.com/slideshow/12-tried-and-true-tricks-to-stamp-out-ants-47515
Přidat na Seznam.cz