Soft Brown Curtain With Morning Light From Window Bedroom Interior Background Home Beautiful Ideas Concept

Podzimní trendy se nevyhýbají ani závěsům a záclonám

Málokdo jim věnuje pozornost, přitom dokáží rozzářit interiér nebo jej naprosto, lidově řečeno, zazdít. Záclony nebo závěsy patří mezi důležité designové prvky, které mohou zlepšit vzhled místností, což si uvědomují návrháři i módní influenceři. Důležité je tento bytový textil používat v souladu s celkovým vzhledem pokoje, neměl by jej přebíjet nebo na sebe příliš strhávat pozornost. Jaké druhy záclon a závěsů volit a jaké trendy jsou oblíbené na podzim tohoto roku?

Přísun denního světla

Jaké faktory hrají roli při výběru bytových textilií na okno? Vybírat se musí tak, aby byl zajištěný dostatečný přísun denního světla, které je pro lidský organismus nejzdravější. S ohledem na noční spánek se mohou běžné průsvitné záclony doplnit zatemňovacími závěsy, které fungují taktéž jako bariéra proti úniku tepla. Kromě závěsů typu blackout existují též termoizolační materiály, které zamezují v létě průniku horkého vzduchu do místnosti a v zimě zase úniku tepla z místnosti. Musí se dbát na velikost tak, aby tyto závěsy nepřekrývaly radiátory nebo zdroje tepla.

Mohlo by vás zajímat:  V zimě interiér prohřejí teplé barvy a příjemné materiály
curtain-interior-decoration-room
Zdroj obrázku: Freepik

Různé délky podle pokojů

Jakou zvolit délku záclon a závěsů? Prostorné pokoje nebo obýváky s vysokými stropy se mohou ozdobit dlouhé délky, naopak do menších místností se hodí kratší varianty, kterým švadlenky říkají kavárenské. Na chatách a venkovských chalupách se zase mohou okna vylepšit krátkými záclonami, které se zavěšují pouze na jednu polovinu a na bocích se svazují závěsy s provensálskými či rustikálními motivy barevnou stuhou nebo pruhem látky ve stejném dekoru.

Roli hrají i závěsné systémy

Nezáleží jen na druhu materiálu, vzoru nebo délce, ale velkou roli mají v interiérovém designu též závěsné systémy. Zatímco běžné kroužky spolu s tyčí umožňují snadné posunování a tento systém se může použít například u balkonových dveří, u zatemňovacích se vzhledem k tíze materiálu využívá všití kapes, kterými se tyč přímo provléká. Tento způsob je vhodný pro okna, kde závěsy zůstávají celodenně v přibližně stejné poloze. V poslední době jsou populární rovněž takzvané panelové závěsy, které jsou vytvořeny z jednoho kusu tkaniny a umožňují přímé zavěšení.

Zdroj: https://www.russellscurtains.co.nz/guides-and-advice/3-curtain-ideas-to-transform-your-home-this-autumn/
Přidat na Seznam.cz