Closeup Marsh Rice Rat Sunlight With Blurry Background

Domov před hlodavci ochrání především správná prevence

Myš či přímo potkan nebo krysa? Hlodavci jsou hrozbou nejen pro domy na venkově nebo v lesních oblastech, tito inteligentní tvorové se objevují též ve městech nebo v metropoli, kde obývají sklepy nebo půdní prostory. Právě z těchto míst se mohou snadno rozšířit do jednotlivých bytových jednotek. Jak zamezit průniku hlodavců do bytu či do domu a co je dozajista zastaví před návštěvou právě vaší domácnosti?

Podzim ve znamení stěhování za teplem

První chladnější dny značí jediné, hlodavci se stahují do lidských příbytků, kde hledají teplo a dostatek potravy. Úkryt před zimou jim poskytují zejména sklepy, kde obyvatelé skladují zásoby ovoce a zeleniny, zejména brambor. Právě kontaminace potravin výkaly může být pro obyvatele problematická, protože hlodavci mohou přenášet různé nebezpečné choroby. Škodí lidem i obydlím, protože poškozují dřevěné součásti, elektroinstalaci nebo zdivo. Různá zákoutí, prostory pod podlahou nebo za stěnami jsou kromě sklepů a půd ideálními úkryty pro všechny druhy hlodavců.

Mohlo by vás zajímat:  Lalokonosec je pro zahradní rostliny velká výzva. Malého škůdce pomůže zlikvidovat vratič
closeup-selective-focus-shot-brown-rat-concrete-ground
Zdroj obrázku: Freepik

Zásoby na dosah

Proč se tento druh živočichů stahuje do lidských domovů? Samozřejmě hledají chráněné a teplé místo, které nabízí dostatek potravy. Lákadlem jsou tedy sklepy, spíže, kompostéry nebo popelnice a odpadkové koše. Do domácností se mohou hlodavci včetně krys a potkanů dostat ventilačními mřížkami, odpadním potrubím nebo takzvaným světlíkem, stavebním potrubím, které prochází celým domem a slouží pro odvětrávání. První známkou přítomnosti hlodavců jsou okousané koberce, textilie, dráty, potraviny nebo výkaly ve spíži, na podlaze nebo pod skříněmi, vše v doprovodu nočního šustění a škrábání.

Mohlo by vás zajímat:  Přírodní produkty odradí mravence od dalších návštěv našich domovů

Jak se zbavit hlodavců včetně potkanů

Nejdůležitější je prevence, proto se před zimou musí překontrolovat celá domácnost a zabezpečit mřížky nebo různé průduchy včetně potrubí nebo míst pod fasádou. Zavolat na pomoc se mohou profesionálové z deratizační služby, použít se mohou různé pasti, které neohrozí domácí mazlíčky. Pro ochranu domova pak poslouží přírodní vůně, které hlodavce odpuzují, jedná se zejména o mátu, diviznu, oleandr, kopretinu vratič nebo divoký heřmánek. A co víc? Pomohou česnek nebo hřebíček, které se pravidelně umisťují do rohů místností nebo do spíže na podlahu.

Zdroj: https://spca.bc.ca/news/rodent-proofing-your-home/
Přidat na Seznam.cz