front-view-individual-throwing-leftovers-away

Plýtvání jídlem sníží jednoduchá změna návyků

Plýtvání jídlem je celosvětový problém. Tímto způsobem pak trpí nejen naše peněženky, ale i životní prostředí. Existuje přitom několik jednoduchých zásad, které zaručí, že budeme vyhazovat daleko menší množství potravin. Které to jsou? Právě to se dozvíte v dnešním článku.

Kulturně zažité plýtvání – proč je to špatně?

Už z našich zvyků a tradic jde vidět, že vyhazování jídla je privilegium, které může v mnoha kulturách značit blahobyt a postavení rodiny ve společnosti. Nejvíce vidno to je například během velkých událostí či oslav, jako jsou narozeniny, Vánoce či Velikonoce. Při všech podobných událostech je tradicí mít plný stůl jídla a běda, když ho nějaká hospodyňka nemá. Právě zde ale vzniká problém toho, že ve většině případů se jídlo ani nezkonzumuje.

Mohlo by vás zajímat:  Boty stále jako nové: správná péče obnoví jejich zašlou krásu. Nejlepší prostředek si snadno vyrobíte

A proč je tedy plýtvání špatné? V prvé řadě tak zbytečně utrácíme, což nechce asi nikdo. Dále tak také tvoříme zbytečný odpad, který musí někam putovat. Navíc tímto způsobem také podporujeme nadměrnou produkci, která zatěžuje prostředí, ve kterém žijeme.

Zdroj obrázku: Freepik

Zamyslete se, ještě něž půjdete na nákup

Pokud chcete plýtvání zamezit, začněte ještě předtím, než pro jídlo vůbec vyrazíte. Vždy prvně zjistěte, co máte doma, abyste nenakupovali věci, které již máte a postupně se kazí. Při této příležitosti si i napište seznam. Máte tak dost času na to, abyste si jídlo rozplánovali, a nebudete nakupovat přebytečné množství. Zároveň předejdete tomu, že v obchodě koupíte vše, na co máte chuť, jen protože v tu chvíli máte hlad.

Mohlo by vás zajímat:  Těchto deset nejčastějších chyb při praní ničí zbytečně oděvy i pračku

Jídlo nemusí mířit rovnou do koše

Aby vám potraviny vydržely co nejdéle, skladujte je podle doporučení. To znamená, že například suché trvanlivé potraviny umístíte do uzavřených dóz, aby se k nim nedostali škůdci. Stejně tak můžete věci, o kterých víte, že je nestihnete spotřebovat, zamrazit.

I pokud se vám jídlo zkazí, neznamená to vždy, že musí putovat do koše. Místo toho může na kompost.

Zdroj: https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/7-ways-to-reduce-food-waste-in-your-kitchen
Přidat na Seznam.cz