Plíseň nestačí jen odkrojit. Nebezpečná otrava hrozí z celého dotčeného jídla

Máte na ovoci nebo pečivu plíseň? Bude nejlepší takové produkty vyhodit než je jen okrojit od plísně a zbytek sníst. V takových potravinách totiž najdete plísně po celém jejich povrchu, ne jen na tom jednom místě. U některých lidí, kteří snědí plesnivé ovoce, se mohou objevit zdravotní potíže, například poruchy srážlivosti krve nebo problémy s játry.

Jak se vyhnout otravě plísní a jak se jí zbavit?

Mykotoxikóza je název otravy škodlivými látkami, mezi které patří i plíseň. Řadí se mezi toxiny, kterých existuje více než 400 druhů. Mohou poškodit naše tělo a nejvíce jich najdete v potravinářských výrobcích. Mimo to se ale objevují také na zdech nebo stěnách, kde vznikají kvůli vysoké vlhkosti a nedostatku větrání. V každém případě může plíseň ohrozit naše zdraví.

Plíseň najdete hlavně na ovoci, chlebu nebo zavařeninách. I když plíseň z jednoho místa odkrojíte, zůstane v produktu. Je lepší ho celý vyhodit, jinak si zaděláte na zdravotní problémy. Tyto potraviny nejsou vhodné ke spotřebě, je jedno, jestli v syrové, nebo vařené formě. Plíseň se objevuje také v pivu nebo vínu. Jak poznáte, že jste se otrávili plísněmi?

Mohlo by vás zajímat:  Dokonale hladké paty nejen v létě: léčivé koupele hrubou pokožku nohou zjemní
Zdroj obrázku: Freepik

Dávejte si pozor na bolesti břicha nebo zvracení

Záleží na druhu toxinu a jeho množství, které jste snědli. Podle toho se mohou objevit nejen bolesti břicha, ale také průjem nebo zvracení. Bohužel otrava může vést až ke ztrátě vědomí nebo ke smrti. V některých případech mohou plísně ovlivnit také vznik mutací plodu. Důležitá bude včasná léčba. V případě průjmu bude stačit pouze aktivní uhlí, ale pokud vám bude opravdu špatně, bude lepší navštívit lékaře, který doporučí správnou léčbu.

Plísní se můžete lehce vyvarovat. A to nejen tím, že nebudete jíst plesnivé ovoce. Plíseň na stěnách je vhodné zlikvidovat chemickými prostředky, následně pořádně větrat a také dbát na správnou vlhkost v domácnosti.

Zdroj: https://www.superfoodly.com/10-side-effects-of-eating-mold/
Přidat na Seznam.cz