8717

Pití kávy má pravidla. Její konzumace ovlivňuje trávení a srdeční rytmus

Mnozí z nás si neumí představit ráno bez šálku kávy. Její prospěšné vlastnosti byly prokázány už dávno. Existují však některé kávové návyky, které ničí naše zdraví. Dávejte si pozor hlavně na množství vypité kávy, to může být nejzávažnější faktor u kávy.

Špatný vliv na tělo

Až donedávna se předpokládalo, že káva má negativní vliv na naše zdraví, zejména na srdeční rytmus a tlak. Tyto mýty byly vyvráceny – ano, pravidelné pití velkého množství kávy se nedoporučuje, ale pro některé je dokonce vhodný šálek nebo dva denně. Na druhé straně káva může dráždit žaludek a má dehydratační účinek.

Mohlo by vás zajímat:  Psi jedí trávu pro její chuť i proto, aby ulevili svému trávení

O důležitosti snídaně pro zdravý životní styl se hodně řeklo. Neexistuje žádný případ, že by skutečně byla nejdůležitějším jídlem dne. Existují však lidé, kteří přeskočí snídani a nahradí ji šálkem kávy. Pro pohodlí, pro nedostatek času nebo ze zvyku. Přeskakování snídaně ve stravě může mít nepříznivý vliv na zdraví. Poukazuje také na výzkum výživových režimů, v rámci něhož vyšlo najevo, že nahrazení prvního jídla během dne kávou vede k rychlejšímu stárnutí mozku a snížení kondice s věkem.

Mohlo by vás zajímat:  Bez ředkvičky by jarní jídelníček nebyl úplný. Vynikající je nejen na šťavnatou svačinku
16096
Zdroj obrázku: Freepik

Dráždivý účinek

Kromě toho káva má dráždivý účinek na žaludek. I když podle vědců zatím nebyl zjištěn žádný jasný důkaz o tom, že pití černého nápoje dlouho před jídlem je škodlivé, lidé se syndromem dráždivého tračníku (IBS) nebo zápasící s problémy se žaludkem si často stěžují na bolest břicha po požití kávy. Káva také zvyšuje hladinu kortizolu, takže pití, jakmile se vzbudíte, když se tělo stále probouzí, může narušit jeho správné fungování a způsobit podrážděnost.

Mohlo by vás zajímat:  All inclusive balíčky nabízí komfort, skutečný zážitek z dovolené však nepřinesou

V poslední době se hodně mluví o správné hydrataci. Toto je jeden z klíčových faktorů pro udržení zdraví. Káva má dehydratační účinek. Výměna vody za černý nápoj může mít vážné následky. Pokud pijeme kávu, stojí za to doplnit ztracenou vodu pitím sklenice nebo dvou. Pití kávy namísto vody může vést ke chronické dehydrataci, která zase negativně ovlivňuje naši pokožku, trávicí procesy, absorpci potravin, snižuje hladinu energie, a dokonce poškozuje klouby.

Zdroj:
https://www.fitday.com/fitness-articles/nutrition/healthy-eating/why-coffee-for-breakfast-isnt-your-best-option.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8241212/
Přidat na Seznam.cz