young-woman-gardening-home

V chladných měsících potřebují pokojové rostliny odlišnou péči

Doba, kdy pokojovky trpí, a mohou dokonce fatálně zchřadnout? Bezpochyby v zimě po spuštění topné sezóny. V ten okamžik se totiž musí změnit péče o pokojovky, které snášejí změny velmi neblaze. Rychle může být po jejich kráse, která zpříjemňuje pobyt v interiéru. Leckdy jsou živými designovými prvky, které však potřebují patřičnou péči, v zimě často intenzivnější než v letních měsících. Jaké rostliny mohou zůstat v místnosti a jaké je vhodnější přemístit do chladu?

Náročné období z mnoha důvodů

Suchý vzduch, vyšší teploty, méně slunečního záření a k tomu průvan z otevřených oken. Co si budeme namlouvat, pokojovky mají v zimě o poznání horší podmínky než v jiných obdobích. Pro mnoho z nich je taková sezóna poslední, protože jim jsou osudné naplno spuštěné radiátory nebo chlad z otevíraných oken. V zimním období se proto doporučuje o květiny pečovat s ohledem na veškeré potřeby i okolní podmínky.

Mohlo by vás zajímat:  Přetopený byt nemusí orchidej přežít. Ochraňte oblíbené rostliny, na jaře znovu rozkvetou
Zdroj obrázku: Freepik

K radiátoru? Třeba sukulenty!

Postavit monsteru k radiátoru? Pro tuto interiérovou krásku může takové umístění znamenat záhubu, obdobně pro další pokojovky. U radiátoru netrpí naopak sukulenty, které jsou přivyklé na suché a horké podmínky. Mezi další rostliny, které snesou velmi teplý, přitom suchý vzduch, patří agáve, aloe, kořenokvětka neboli aspidistra, dužnatka, ananas, juka, tlustice, kolopejka, sanseviera nebo vánoční kaktus. Tyto podmínky vyhovují též oblíbené africké fialce, která pochází původem z Tanzanie.

Do chladu s oleandry i citrusy

U interiérových rostlin se nesmí v zimě zapomínat na pravidelnou zálivku a rosení, přesto se musí některé exempláře zcela přemístit do chladu. Mezi ty, které vyžadují zimní chládek, se řadí fuchsie, kamélie, oleandry a citrusy. Pro tyto květníkové rostliny jsou ideální teploty v rozmezí od 5 do 10 stupňů Celsia. A co dělat, když je domácnost vybavena podlahovým vytápěním? Tento druh topení neuškodí zmíněným africkým fialkám, ale ani kořenokvětce, amarylkám nebo některým druhům růží.

Zdroj: https://www.patchplants.com/gb/en/read/plant-care/how-to-care-for-your-houseplants-in-winter
Přidat na Seznam.cz