Skořice smíchaná s chilli je tajný recept všech zahradníků, kteří bojují s nenechavými slimáky

Past z krabice od mléka polapí na zahradě plzáka španělského

Zahrádkaření je příjemnou fyzickou aktivitou pro toho, koho práce na zahradě baví. Můžeme pěstovat okrasné i užitkové rostliny a radovat se ze svých výpěstků. Znamená to dát rostlinám všechno, co potřebují. Kromě vláhy a dostatku živin je to také ochrana před škůdci. Víte, jak se zbavit plzáka španělského?

Kdo je to plzák španělský

Plzák španělský je invazivní druh nahého plže, který se k nám dostal ze severních oblastí Pyrenejského poloostrova. V Evropě se rozšířil, protože zde nejsou žádní přirození predátoři, kteří by ho likvidovali. Nakonec tato práce zůstala na lidech. Zahrádkáři využívají různých možností, jak se tohoto nepříjemného plže zbavit. Obvykle je to ale obtížné, protože plzák má ve zvyku zalézt do skrýší, kde není vidět. Vyleze pak většinou navečer a do rána stihne zničit spoustu rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Tři přírodní postřiky podpoří růst i bohatou úrodu nejen rajčat. Chemické prostředky už nebudete potřebovat
Zdroj obrázku: Freepik

Co pomáhá proti plzákovi

Jednoduchým způsobem, jak se zbavit plzáka španělského na své zahradě, je jeho prostý sběr. Není to právě příjemná činnost, protože je dost zdlouhavá. Existují také chemické prostředky, které je možné na tohoto plže nastražit. Je třeba ale dávat pozor na to, aby je nezkonzumovala i jiná zvířata. Proto je lepší využívat ekologičtější způsoby.

Jak využijete krabici od mléka v boji proti plzákovi

Ekologickou metodou likvidace plzáka španělského je nástraha návnady. Tu si vyrobíte ze směsi piva, mléka, vody a kvasnic. Tento roztok je pro plzáky natolik lákavý, že se k němu slezou z celého okolí. Pro tento účel je proto vhodné roztok nalít do krabice od mléka nebo od džusu, do které uděláte větší otvor.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny na hřbitově jsou hezkou vzpomínkou na blízké, zvolte ty nejvhodnější druhy

Plzák vleze dovnitř, aby se dostal k návnadě. Ven se mu pak už nepodaří se dostat. Vy pak budete moct krabici i s obsahem vylít. Tento způsob je účinný a poměrně rychlý, navíc není zapotřebí, abyste u toho více asistovali. Stačí vám počkat, až se plzák sám chytí.

Zdroj: https://growing-guides.co.uk/the-spanish-slug-invasion/
Přidat na Seznam.cz