Orchideje mohou být rozmarné, několik triků je ale přesvědčí znovu rozkvést

Orchideje mohou být rozmarné, několik triků je ale přesvědčí znovu rozkvést

Orchideje jsou ozdobou mnoha okenních parapetů. Jsou potěchou pro oči a pěkným interiérovým prvkem, nadto skvělým dárkem pro každou dívku či ženu. S oblibou se dávají u příležitosti jmenin, narozenin nebo jako milá pozornost. Obsypané větvičky velkými barevnými květy jsou krásné, ale jak takového stavu docílit? Naštěstí orchideje zvládne pěstovat s dobrými radami úplně každý. Na co je nezbytné při péči o ně myslet?

Pozor na slunce a teplotní rozdíly

Co je na orchidejích unikátní? Rozhodně prostředí, ze kterého pocházejí, protože v přírodních podmínkách rostou nejčastěji jako epifyty v korunách stromů a získávají vláhu z okolního vzduchu. Neparazitují na stromech, ale jsou skryty v korunách ve vlhku a poměrně ve tmě, proto se jim v domácím prostředí nedaří na slunci, ale spíše na severně nebo východně položených oknech při stálé teplotě asi 24 stupňů Celsia v létě a 18 stupňů Celsia v zimě. Zálivka pak postačuje přibližně jednou týdně, v zimě dokonce jen ob dva týdny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Švédský patent na znovuoživení orchideje

Co dělat, když orchidej nekvete? Jednou z možností je zvýšení teploty, dalším trikem je takzvaný švédský patent. Orchidej se vyjme z květníku, substrát se oklepe z kořenů, poté se nádoba naplní vodou do dvou třetin a orchidej se do ní posadí. Voda se mění třikrát týdně, aby nezačala hnít. Podle odborníků začne po třítýdenní terapii opětovně kvést. Dalším důvodem, proč orchideje nekvetou, může být nedostatek živin, které se musí vhodně doplnit.

Mohlo by vás zajímat:  Mléko zachutná i našim rostlinám. Netradiční hnojivo je vyživí a ochrání před nemocemi

Hnojení pro krásné květy

V zahradnických potřebách nebo v hobbymarketech jsou k dostání samozřejmě přípravky, které jsou určené přímo pro orchideje. Není ale třeba utrácet velké peníze za hnojiva, postačuje orchideje ošetřit doma připravenou česnekovou vodou. Do litru převařené vody se na 24 hodin ponoří tři stroužky česneku. Poté se orchidej s květníkem ponoří do nádoby s česnekovou vodou. Rostlina nasaje potřebné množství živin, následně se vyjme. Během několika dní opětovně vykvete.

Zdroj: https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/how-to-encourage-orchid-reblooming
Přidat na Seznam.cz