Orchideje potřebují ideální teplotu a správnou dávku hnojiva

Orchidej chyby neodpouští. Citlivá je na zálivku, světlo i nezvané hosty

Orchideje potěší svého majitele nádhernými barvami a exotickým vzhledem. Mnoho lidí si pořizuje hned několik kusů této rostliny, protože vypadají v interiéru jedinečně. Jejich pěstování může být někdy poměrně složité a jen pár chyb může způsobit, že rostliny začnou uvadat. Zjistěte, co jste v jejich péči udělali špatně a jak to napravit.

Příliš mnoho nebo příliš málo závlahy

Přelití je běžnou chybou, kterou dělá mnoho pěstitelů. Jestli si všimnete, že listy orchideje změkly a začínají vadnout, měli byste zkontrolovat její kořeny. Možná budou měkké, lepkavé, hnědé a plné hniloby. V tom případě byste měli rostlinu okamžitě vyjmout z květináče, odstranit poškozené kořeny a pár dní orchidej nezalévat.

Přesušení je druhým extrémem. I v tomto případě se vyplatí zkontrolovat kořeny orchideje. Jestli jsou bílé nebo světle zelené, suché a křehké, pak jste rostlině rozhodně nedali dost vody. Suchý substrát a tvrdé jádro orchideje jsou také znamením, že rostlina potřebuje vodu. V první řadě odstraňte odumřelé kořeny, přesaďte orchidej do nové půdy a dopřejte jí pravidelnou zálivku.

Zdroj obrázku: Freepik

Špatný substrát

Orchideje potřebují neustálý přístup vzduchu ke kořenům. Jestli mají příliš hustý substrát, listy začnou rychle vadnout, popraskají a ztratí pružnost. Tím se také zastaví květenství. Pro pěstování orchidejí použijte sypký a vzdušný substrát. Rostlině zajistěte správné množství vody a dostatek světla. Díky tomu se vzpamatuje.

Mohlo by vás zajímat:  Před zimou je třeba zkontrolovat a zajistit okna, aby nepropustila vlhkost ani mráz

Nevhodné povětrnostní podmínky nebo paraziti

Orchidej potřebuje teplotu kolem 20 stupňů. Chlad, mráz a průvan jí rozhodně neudělají dobře. Následkem budou vadnoucí listy a málo květů. Vyberte proto rostlině ideální místo, kde se jí bude líbit. Orchideje mohou napadnout moučníci, svilušky nebo třásněnky. Poznáte je podle bílého nebo stříbřitého povlaku na listech, černých skvrn apod. Nejlepším postupem je vyměnit rostlině substrát, kde se paraziti nejčastěji zdržují.

Zdroj: https://flowerworksmqt.com/blogs/news/ten-common-orchid-mistakes-and-how-to-fix-them
Přidat na Seznam.cz