Opomíjený herbicid koupíme jinde, než jsme zvyklí. Člověk ho může bez obav ochutnat, ale pro plevel je noční můra

Opomíjený herbicid koupíme jinde, než jsme zvyklí. Člověk ho může bez obav ochutnat, ale pro plevel je noční můra

Když se řekne herbicid, představí si většina lidí produkt plný chemie, který je určený k likvidaci plevele. Ne každý herbicid ale koupíme jenom v drogerii, a ne vždy to s ním musí být z hlediska složení tak špatné, abychom se ho doslova báli. Jsou i herbicidy, které jsou nejenom mnohonásobně levnější, ale které jsou z hlediska složení pro člověka neškodné.

Jeden herbicid používáme i v kuchyni

Málokdo tuší, že ve své kuchyni má velmi účinný herbicid, který je pro člověka z hlediska zdraví víceméně neškodný – tedy pokud ho správně používá. Je to látka, která poměrně nepříjemně zapáchá a je známá svou kyselostí. Ta přijde vhod při přípravě mnohých jídel, ale také salátů. Jak už jistě tušíte, je to ocet. Abychom byli konkrétní, tak ten úplně obyčejný, prodávaný pod označením kvasný, lihový. Stojí pár korun a na zahradách pomůže více, než mnozí tuší.

Mohlo by vás zajímat:  Bydlení v nájmu dává svobodu, investice do vlastního ale může vyjít levněji

Ideální na plevel

Ocet je nejenom dochucovadlo v kuchyni, ale je také účinným a silným herbicidem na zahradě. Jeho použití je velmi jednoduché a v mnoha případech není nutné žádné míchání, ale pouze nalití octu tam, kde nás plevel trápí. Toto použití se však hodí spíše na různé příjezdové cesty, kde plevel postupně prorůstá. Ocet zajistí, že ten stávající bude zahuben a půda bude v takovém stavu, že nový nevyroste.

Zdroj obrázku: Freepik

V případě lokálního použití na záhonech je naopak vhodné silný ocet raději rozředit. Plně postačí vodou v poměru, který by měl odpovídat tomu, čeho chcete dosáhnout. V případě prevence plně postačí 1:10, ale v případě likvidace se nebojte silného roztoku v koncentraci 1:2. Pozor však na opakovaná použití, která by mohla půdě zbytečně ublížit.

Mohlo by vás zajímat:  Túje se rychle rozrůstá a vyžaduje neustálou péči

Nejenom na plevel

Ocet sice jako lidé můžeme konzumovat, ale pravdou je, že jeho vůně pro nás není úplně příjemná. A nejenom pro nás. Pomoci může odradit třeba mravence, ale i slimáky, nebo mšice. Ocet aplikován k záhonům proti plevelu tak přinese ještě druhý. Pro zahrádkáře velmi ceněný benefit.

Zdroj: Life Hacks
Přidat na Seznam.cz