Odvzdušnění radiátoru předejde zbytečným nákladům. Jednoduchý postup zvládne úplně každý

Provzdušněný radiátor je jednou z nejčastějších příčin nízkých teplot v bytě. Pokud si během topné sezóny všimnete, že hřeje jen málo nebo se vůbec nezahřívá, nemusíte utrácet peníze za instalatéra. Samo odvzdušnění radiátorů by vám nemělo trvat déle než několik minut a účty za vytápění se určitě sníží.

Proč je důležité odvzdušňovat radiátor

Jak jsme již zmínili, zavzdušněný radiátor nefunguje efektivně, což znamená, že byt může být studený i přesto, že zařízení je nastaveno na nejvyšší úroveň a generuje vysoké provozní náklady. Vzduch je dobrým izolátorem, proto i když je uvnitř radiátoru horko, vysoká teplota se nemusí dostat ven. Toto je běžná situace, zejména máme-li co do činění s provzdušněným ohřívačem v místnosti s větší plochou.

Je to jen jeden z důvodů, proč byste měli odvzdušnit radiátor. Dalším důvodem ke kontrole jeho stavu jsou charakteristické, nepříjemné zvuky bublání, pískání nebo klepání, které slyšíme v důsledku vzduchových bublin pohybujících se v radiátoru. Nejdůležitější však je, že vzduch v systému ústředního topení může také přispět k jeho postupnému poškození. To vede ke korozi a oprava takového zařízení je spojena se skutečně vysokými náklady.

Mohlo by vás zajímat:  Sprcha rostlinám prospěje. Domácí květiny se budou moci znovu nadechnout a růst do krásy
Zdroj obrázku: Freepik

Jak rozpoznat, že radiátor je zavzdušněn

Účinky dlouhodobého provzdušnění chladiče jsou tak závažné, že je důležité zjistit takový stav zařízení v co nejranějším stadiu. Provzdušněný ohřívač lze rozpoznat dvěma způsoby – dotykem nebo zvukem. Dotykem tak, že horní část radiátoru je studená a spodní část teplá. A podle zvuku – provzdušněný radiátor silně bublá.

Nejčastější jsou litinové radiátory a ty nemají větrací otvory, musíte si tedy připravit dva ploché klíče. Pod základnu zařízení umístěte nádobu na vodu a ručník. Vypněte přívodní ventil nebo termostat, aby voda neproudila do radiátoru, a jemně odšroubujte šroub. Když uslyšíte syčení a začne vytékat voda, šroub zase utáhněte. V případě hliníkového radiátoru postupujte podobně. Rozdíl většinou bývá pouze v jiných šroubech.

Zdroj: https://www.thespruce.com/steam-radiator-air-vents-1824733
Přidat na Seznam.cz