Adult Bathroom Moth Midge Species Clogmia Albipunctata

Odpadní mušky v koupelně a kuchyni zahubí horká voda s octem

Koutule neboli odpadní mušky jsou malý hmyz, který do našich domovů přitahují zbytky organické hmoty nahromaděné v kanalizacích. Zejména pro alergiky představují obrovský problém. Vypadají jako malé chlupaté můry a nejaktivnější jsou v noci. I když nevydávají žádný hluk a nekoušou, jejich přítomnost může mít nepříznivý dopad na naše zdraví.

Jak koutule poznáme?

Délka těla koutulí nepřesahuje pět milimetrů. Mohou mít hnědou, šedou i žlutou barvu, létají rychle a charakteristické je pro ně podsadité vzezření a srst v oblasti zaoblených křídel a hlavy. Mají dlouhá tykadla. Dospělí jedinci do domácnosti obvykle vlétnou otevřenými okny a dveřmi, kdy je přitahuje rozsvícené světlo a organická hmota nahromaděná v odpadních vodách.

Mohlo by vás zajímat:  Vosy ze zahrady vystrnadí aromatické rostliny, vůně kávy nebo octa

Z tohoto důvodu se koutule nejčastěji vyskytují v kuchyních a koupelnách. Odtoky, kudy putují zbytky potravy a další odpad, vytvářejí ideální podmínky pro hnízdění a kladení vajíček. Vzhledem k prostředí, jaké vyhledávají, mohou přenášet nebezpečné patogenní mikroorganismy a bakterie, které vyvolávají nepříjemné alergické reakce včetně dušnosti a kašle. Zejména nebezpečné jsou tyto projevy pro astmatiky a osoby s dýchacími obtížemi.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se jich zbavit?

Existuje mnoho insekticidů a syntetických přípravků na čištění odpadu, které jsou v boji s koutulemi vysoce účinné. V první řadě se ale vyplatí obrátit se na patenty, které méně zatěžují životní prostředí. Jak se odpadních mušek zbavit? Stačí převařit vodu a přidat do ní trochu octa. Směs ihned nalijte do odpadu, kde se usadily odpadní mušky.

Mohlo by vás zajímat:  Kuchyni zbaví nečistot a odolných skvrn jedlá soda a bělidlo

Důležitá je i hygiena. Nenechávejte ve dřezu špinavé nádobí, pořiďte si sítka zabraňující padání zbytků jídla a vlasů do odtoku a pravidelně odtoky čistěte. Pokud zaznamenáte ucpání a stagnaci vody, ihned problém řešte. Přestože odpadní mušky preferují vodní systémy, pamatujte na pravidelné vynášení odpadků a časté mytí odpadkového koše.

Zdroj: https://www.thespruce.com/getting-rid-of-drain-flies-2656670
Přidat na Seznam.cz