Selective Focus Shot Red Roses With Frost

Ochrana před mrazem pomůže rostlinám přečkat zimu bez úhony

Zima může pro vaše rostliny znamenat velkou změnu, a to i v případě, že žijete v mírnějších klimatických podmínkách. Extrémní teploty, ledový vítr, mrazík a sníh mohou vašim rostlinám uškodit nebo je dokonce zahubit. Následující zahradnické tipy vám pomohou ochránit vaše rostliny před zimními nástrahami a ujistit se, že přečkají chladné měsíce ve zdraví.

1. Zazimování stromů a keřů

Zajistěte, aby stromy a keře byly připraveny na zimu posílením jejich zdraví během rostoucí sezóny. To zahrnuje správné hnojení, zavlažování a řezání. K ochraně mladých stromků před nízkými teplotami můžete použít ochranné obaly nebo slámu.

2. Mulčování

Mulčování je vynikající způsob, jak chránit kořenový systém vašich rostlin. Mulč pomáhá udržet teplotu půdy stálou a zabraňuje zamrznutí kořenů. Vrstva mulče také minimalizuje výkyvy teplot, které mohou vést ke škodám na kořenech.

Mohlo by vás zajímat:  S několika triky se vývar vždy podaří. Polévky i omáčky získají dokonalou chuť

3. Zimní zavlažování

Pokračujte ve zavlažování až do pozdního podzimu, dokud země není příliš zamrzlá. Rostliny s dostatečnou zásobou vody lépe odolávají poškození způsobenému mrazem.

4. Ochrana před mrazem

Pro rostliny, které jsou obzvláště citlivé na chlad, použijte ochranné kryty, jako jsou fleecové obaly nebo plastové tunely. Tyto pomůcky pomáhají zachytit teplo ze země a ochránit rostliny před mrazem.

5. Přesazování dovnitř

Některé rostliny mohou být přesazeny dovnitř na zimu. Před přesazením je důležité rostliny zkontrolovat a ošetřit proti škůdcům, které by mohly být přineseny do domova.

Mohlo by vás zajímat:  Česnekový odvar probudí orchideje ze spánku. Již brzy se můžete těšit na nové květy
Branches Covered With Frost Frosty Plants Early Morning Cold Season
Zdroj obrázku: Freepik

6. Sněhová izolace

V některých případech může sníh sloužit jako izolace, ale těžké sněhové pokrývky mohou také způsobit poškození rostlin. Pravidelně odstraňujte těžký sníh z větví, aby nedošlo k jejich zlomení.

7. Využití zimní sluneční světlo

Zajistěte, aby vaše rostliny měly i v zimě dostatek světla. Odřízněte větve stromů, které by mohly vrhat stín a snižovat množství slunečního světla dostupného pro vaše rostliny.

8. Antitranspiranty

Uvažte použití antitranspirantů na stálezelené rostliny, které pomáhají snižovat ztrátu vody během suchých zimních měsíců.

9. Zimní stříhání

Mohlo by vás zajímat:  Účinným čističem kuchyňského dřezu je pasta z jedlé sody

Zimní stříhání by mělo být provedeno opatrně. I když mnoho rostlin odolává stříhání v zimě, mělo by se to dělat pouze u těch, u kterých je to bezpečné, a v souladu s jejich specifickými požadavky na péči.

10. Příprava na jarní oživení

I v zimě už můžete plánovat, jak rostliny oživíte na jaře. Zkontrolujte a opravte zahradní nářadí a vybavení, abyste byli připraveni na jarní sezónu.

Správná zimní péče o zahradu může rostlinám pomoci nejen přežít chladné měsíce, ale i prospívat. Použitím výše uvedených tipů můžete poskytnout svým rostlinám nejlepší šanci na přežití a zajistit, že vaše zahrada bude připravena na krásu a produktivitu, kterou přináší jaro.

Zdroj: https://www.almanac.com/protecting-your-garden-frost
Přidat na Seznam.cz