Ocet je univerzální čistič, který si oblíbily hospodyňky po celém světě. Některé povrchy však může zničit

Ocet se často používá při úklidu koupelny nebo kuchyně. Dokonale odstraní vodní kámen, vyleští zrcadla, vyčistí skvrny z látek a zároveň dezinfikuje. Jak se ale ukazuje, není možné s ním umývat všechny povrchy, protože by je mohl poškodit místo toho, aby je zbavil nečistot a usazenin. Jaké povrchy to jsou?

Elektrozařízení, ocel, dřevo a kámen

Na obrazovkách chytrých telefonů, televizí a dalších elektronických zařízení se rychle hromadí množství bakterií a škodlivin. Protože se ale jedná o citlivé povrchy, lze je ošetřovat jen jemnými prostředky. Po kontaktu s octem by se mohla poškodit jejich ochranná vrstva. S octem nečistěte ani žehličku, může ji trvale poškodit a způsobit korozi topného tělesa.

Ani ocelové nože by se octem mýt neměly, jinak by mohly začít korodovat. Daleko lepší je omýt je obyčejnou vodou a prostředkem na mytí nádobí. Co se týče dřevěných povrchů, ocet poškodí jejich impregnaci a zanechá po sobě nevzhlednou stopu. Ani čištění přírodního kamene není dobrý nápad, jeho korozivní účinek na ně nemá dobrý vliv. Raději použijte mýdlovou vodu.

Mohlo by vás zajímat:  Čistá pračka zbavená nečistot, vodního kamene i plísní: šetrně k přírodě i peněžence
Zdroj obrázku: Pixabay

Co s ním naopak můžeme čistit?

S octem naopak můžete čistit dlaždice a jiné nedřevěné povrchy, umyvadla, sprchový kout či vanu, toaletu, okna včetně rámů, zrcadla a další skleněné povrchy, lednici, pračku, rychlovarnou konvici a podobně. Dobře si poradí se skvrnami na pracovních deskách ze syntetických materiálů. Nejlepší na čištění je bílý ocet, který lze použít i na světlé povrchy. Dobrou službu ale udělá i jablečný a lihový ocet.

Ocet vyčistí spáry, koupelnové baterie, usazeniny vodního kamene na toaletě, připálená místa v troubě i špinavé žaluzie. Je lepší ho předem naředit vodou – nejčastěji používaný poměr je 1 : 1. Pokud však chcete koncentrovanější přípravek, ředit ho nemusíte. Doma si můžete vyrobit i čisticí pastu z trochy octa, vody a jedlé sody. Tato pasta vyčistí nečistoty v troubě nebo na plynovém sporáku.

Zdroj: https://www.consumerreports.org/cleaning/things-you-should-never-clean-with-vinegar-distilled-white-vinegar-a3336471803/
Přidat na Seznam.cz