Oblíbené muškáty si snadno namnožíte. Na jaře budou znovu ozdobou parapetu

Se začátkem zimy se seznam úkolů zahradníkům rozhodně netenčí, mimo jiné je na čase rozmnožit muškáty, které vykvétají ještě na konci října a zdobí balkonové římsy rodinných domů i terasy kaváren a hotelů. Namnožit si vlastní sazenice je snadné a sezóna před prvními mrazíky je pro tuto činnost ideální. Jak se muškáty množí a čemu se vyhnout, aby mohly nové rostlinky vykvést hned na jaře?

Muškáty jako nejoblíbenější květiny

Co by byly tuzemské balkony bez muškátů? Vypadaly by stroze a smutně, protože různé druhy pelargonií krášlí venkovní prostory překrásnými barvami. Název květin je odvozen z řeckého slova pelargos, což je označení pro čápa. Ne nadarmo se této rostlině říká též čapí nůsek nebo čapí nos, protože květy připomínají zobák tohoto ptáka. Muškátům se daří na slunných stanovištích nebo v polostínu, přičemž jim svědčí substrát s neutrálním pH.

Zdroj obrázku: Freepik

Řízkování dvakrát ročně

Neskonalou výhodou muškátů je jejich odolnost a také to, že kvetou od května až do prvních mrazíků, proto se někde objevují ještě v první listopadové dny. Řízkování se může provádět u pelargonií dvakrát ročně, přičemž jarní termín je v době od poloviny února do poloviny března. Druhou možností je podzimní čas, kdy se teploty pohybují nad 10 stupňů Celsia, vhodné jsou tedy měsíce říjen a listopad, podmínkou je, aby řízky zakořenily ještě před mrazivým počasím.

Mohlo by vás zajímat:  Epipremnum potřebuje dostatek vody a slunce. Pak budou jeho listy vždy ozdobou interiéru

Podzimní příprava na jaro

Řízkování se provádí pomocí čistého a ostrého nože, sazenice musí mít přibližně čtyři patra listů, přičemž se musí odebrat květy, poupata a taktéž spodní listy. Odrostlé výhony se musí seříznout a řízky musí být asi 10 centimetrů dlouhé. Umisťují se do zeminy nebo substrátu v květníku, řízky se musí pravidelně zalévat. Při poklesu teplot se musí květináče přemístit do domácího prostředí na parapetu. Poté, co sazenice zakoření a začnou růst, se musí vršky rostlin odstřihnout. V březnu se musí nové sazenice zahnojit, přičemž s otužováním se může začít v květnu, po oteplení po mrazivých mužích se mohou vystavit ven.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/geranium/how-to-start-geranium-cuttings.htm
Přidat na Seznam.cz