Nikde nejsme v bezpečí. Klíště může zaútočit kdykoli, dostatečná ochrana předejde vážným následkům

Nikde nejsme v bezpečí. Klíště může zaútočit kdykoli, dostatečná ochrana předejde vážným následkům

Klíšťata jsou otravná stvoření, která mohou způsobit nejen šok, když je na sobě najdete, ale také zdravotní komplikace, jež v případě neošetření mohou vést až ke smrti. Proto je potřeba vědět, jak se jich účinně zbavit a jak zabránit tomu, aby se na naší zahradě objevovala. Můžete si pomoci domácími prostředky.

Jak klíšťata zaplašit?

Klíšťata na první pohled nemusíte vůbec poznat. Setkat se s nimi můžete nejen v lese, ale objevují se také na zahradách. Dnes jsou velmi rozšířená a je tak potřeba se proti nim chránit. To můžete udělat pomocí repelentů, ale také pomocí bylinek a dalších prostředků, které najdete doma a nestojí tolik peněz. Klíšťata mohou přenášet nejen encefalitidu, ale také boreliózu.

Klíšťata jsou velká asi jeden milimetr, a když se přisají, mohou své tělo mnohonásobně zvětšit, protože budou plná krve. Při zakousnutí si ani nevšimnete, že jsou v kůži. Při pobytu venku je proto potřeba se denně kontrolovat. Sliny klíštěte obsahují látky, které mu umožní přežít na kůži i několik dní, než si ho všimnete.

Mohlo by vás zajímat:  Zavařování v troubě je jednoduché a šetří čas. Na metodu s hrncem si už ani nevzpomenete
Zdroj obrázku: Freepik

Jak vypadá kousnutí klíštětem?

Klíšťata přenášejí různé nemoci, proto kousnutí může být skutečně nebezpečné, zvlášť pokud si ho na první pohled nevšimnete. Tím, jak se zvětšují, bude místo nejen rudnout, ale také vás bude svědit. Proto je důležité se proti nim bránit. Při výletech do lesa nebo přírody se tak nastříkejte repelentem, ale hlavně si vezměte dlouhé rukávy i nohavice. Na světlém oblečení pak snáze uvidíte, jestli na sobě máte nezvaného hosta.

V lékárně si navíc můžete koupit kyselinu mravenčí, která je odradí. Můžete ji nastříkat na oblečení, ale pozor, nesmí se dostat na pokožku. Mezi bylinky, kterými se můžete bránit, patří meduňka, rozmarýn a máta peprná. Bylinný repelent si můžete snadno vyrobit, stačí bylinu uvařit a přelít do rozprašovače.

Zdroj: https://magazine.medlineplus.gov/article/understanding-and-preventing-tick-bites
Přidat na Seznam.cz