Kids Playing Room

Nevychované děti sousedů mně opravdu vadí. A jejich rodiče mnohem více

Už jsem radši v práci než u sebe v bytě. Sousedé s nevychovanými dětmi mi dělají ze života peklo. Není den, kdy bych o nich nevěděla a kdy by mě nějak nenaštvali. A není to o tom, že bych neměla ráda děti, ale když je někdo doslova nevychovaný fracek, to nehodlám tolerovat. Nejhorší na tom všem je, že ty děti za to fakticky ani nemohou – jsou tak vychované, vina je na rodičích. A s nimi jsem zatím nezmohla nic.

Život v panelovém domě přináší svá specifika. Kromě hlučných topení, výtahů a zvuků z bytů nad a pod námi je tu také třeba řešit otázku sousedské výchovy dětí. Pokud máte to „štěstí“, že žijete vedle, pod nebo nad rodinou s dětmi, které nejsou vychovávány k ohleduplnosti vůči svému okolí, může se váš život v bytě rychle stát noční můrou.

Mohlo by vás zajímat:  Využijte svůj domácí prostor na maximum

Děti, které křičí, dupou, běhají po chodbě, neustále volají výtah a dělají nepořádek, nejsou v paneláku vzácností. Většinou to není vina samotných dětí, ale spíše dospělých, kteří by je měli vychovávat k zodpovědnosti a ohleduplnosti. Je frustrující, když se snažíte o klidné prostředí pro svůj domov a setkáváte se s neustálým hlukem a chaosem z okolních bytů.

small-kid-playing-hide-seek-closing-her-eyes
Zdroj obrázku: Freepik

A co je horší, když se obrátíte na rodiče těchto dětí s prosbou o nápravu, můžete se setkat s lhostejností, popřením nebo dokonce nepřátelstvím. Je těžké řešit tuto situaci, když se cítíte bezmocní a obklopeni lidmi, kteří se nezdají mít zájem o harmonický sousedský vztah.

Mohlo by vás zajímat:  Alpská fialka může těšit květy po celou zimu. Stačí splnit dvě jednoduché podmínky

Pokud jste se s tímto problémem setkali, máte několik možností:

  1. Diplomatický přístup: Vždy je dobré nejprve hovořit s rodiči dětí klidně a věcně. Můžete zdůraznit, jak je důležité pro všechny obyvatele paneláku, aby bylo zachováno klidné a ohleduplné prostředí.
  2. Mediace: Pokud přímá komunikace nevede k řešení, můžete se obrátit na správce domu nebo výbor bytového družstva. Mohou nabídnout mediace mezi sousedy nebo doporučení, jak problém řešit.
  3. Pravidla domu: Pokud ve vašem domě neexistují jasná pravidla týkající se hluku a chování v společných prostorách, může být vhodné je navrhnout a prosadit.
  4. Zvuková izolace: I když to není ideální řešení, můžete zvážit zvukovou izolaci svého bytu. Ačkoli to může být finančně náročné, může to být způsob, jak si zajistit klid.
  5. Změna bydlení: Pokud všechny ostatní možnosti selžou a situace je pro vás nesnesitelná, můžete zvážit přestěhování.
Mohlo by vás zajímat:  V zimě potřebují pokojové rostliny dostatek světla, mírnější zálivku a vhodnou vlhkost vzduchu

A kde jsem v tuto chvíli já? U bodu číslo čtyři a pět. Nic z předchozího prostě nepomohlo. Ještě mě napadá bod šestý – počkat, až děti vyrostou. Ale na tohle já už bohužel nemám nervy.

Přidat na Seznam.cz