Nepříjemný zápach z kanalizace zmizí díky vyčištění, které zvládnete i vy

Nepříjemný zápach vycházející z kanalizačních trubek v kuchyni nebo koupelně se neobjevuje náhodou. Příčinou zápachu kanalizace jsou zbytky potravin, vlasy nebo jiné sedimenty. Tak vzniká v kanalizaci vhodné prostředí pro šíření bakterií, hub, plísní a s nimi spojeného zatuchlého zápachu. Právě z těchto důvodů je pravidelné čištění základem péče o odpadní trubky. K tomu můžete využít chemických prostředků i levných a osvědčených domácích triků. 

Soda a sůl

Trochu zapomenutý, ale osvědčený způsob, jak vyčistit trubky a zbavit se nepříjemného zápachu, je domácí prostředek založený na jedlé sodě. Nejprve nasypte 4–5 čajových lžiček soli do odtoku a po 20 minutách ji spláchněte vodou. Poté smíchejte dvě lžíce sody s litrem horké vody a nalijte směs do trubek. Tento postup opakujte každý týden.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jedlá soda a ocet

Jedlá soda a ocet také pomohou vyčistit trubky. Mají antibakteriální a antifungální účinky, odstraňují usazeniny detergentů nebo jiných látek. Pro tuto metodu budete potřebovat 100 g jedlé sody, kterou nasypete do odtoku. Smíchejte půl litru vařené vody s 200 ml octa a vzniklou směs nalijte do trubek. Roztok bude reagovat se sodou a začne šumět. Odtok musí být zakrytý, aby z něho neunikla pěna. Po 30 minutách propláchněte odtok horkou vodou.  

Mohlo by vás zajímat:  Kombinace dvou známých látek uvolní ucpaný odpad, nebo v kuchyni napáchá obrovskou pohromu

Aspirin

Aspirin, který obsahuje kyselinu acetylsalicylovou, funguje také skvěle jako čisticí a dezinfekční prostředek. Jednoduše hoďte tři šumivé tablety aspirinu do odtoku a zalijte je sklenicí octa. Směs začne hodně pěnit, takže buďte opatrní. Po několika minutách propláchněte odtok vroucí vodou a poté teplou vodou z vodovodu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Čištění sifonu

Pokud se i přes opakované čištění z odpadu line nepříjemný zápach, zkontrolujte sifon a případné nečistoty v něm. Poté je nutné pod dřez umístit misku a odšroubovat usazovací nádrž. Pokud je sifon ucpaný, vyprázdněte jej a omyjte vodou s čisticím prostředkem. Rovněž kontrolujeme, zda je sifon těsný a zda někde neteče voda, což může způsobit nepříjemný zápach. V takovém případě zavolejte instalatéra.

Přidat na Seznam.cz