Nenápadný žrout elektřiny: spočítejte si, kolik stojí uvaření litru vody v konvici

Kolik elektřiny spotřebuje rychlovarná konvice? Zdálo by se, že jen málo. Koneckonců konvice funguje sporadicky. Pravda je však trochu jiná. Ale jak můžeme v tomto případě ušetřit? Zjistěte, kolik elektřiny spotřebovává rychlovarná konvice a kolik stojí uvaření 1 litru vody.

Rychlovarná konvice

Rychlovarná konvice je jedním ze zařízení, jejichž náklady na použití závisí více na pracovní době než na výkonu. Může se tedy stát, že konvice, která spotřebovává více energie, nakonec vyjde levněji. Koneckonců je schopna uvařit vodu rychleji. Je zde pouze zásadní otázka – kolik stojí uvaření 1 litru vody? Podívejme se, kolik elektřiny spotřebovává rychlovarná konvice v závislosti na pracovní době a jejím výkonu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak vypočítat, kolik elektřiny konvice spotřebuje?

Každá domácnost má individuální úroveň spotřeby elektrické energie. Vše záleží na tom, jakou energetickou třídu máme a jak často elektřinu používáme. Pro výpočet spotřeby energie potřebujeme znát výkon zařízení. Pak vynásobíme sílu časem použití. Nakonec vydělíme výsledek 1000, čímž získáme spotřebované kilowatthodiny. Na základě této rovnice jsme schopni vypočítat spotřebu elektrické energie naší konvice. Například zařízení s výkonem 2000 W používané po dobu půl hodiny spotřebuje celkem 1 kWh elektrické energie.

Mohlo by vás zajímat:  Doplatili jsme na výhodné nastavení záloh za elektřinu. Dodavatel se nám při reklamaci vyúčtování vysmál

Která konvice spotřebovává méně elektřiny?

Ve většině případů se snažíme hledat zařízení, která mají menší spotřebu energie. Energetická třída na tomto také závisí, čím vyšší je, tím příznivější je pro naše účty. V případě rychlovarných konvic však taková situace neplatí. Zde se počítá hlavní věc a tou je rychlost vaření vody. Může se ukázat, že konvice s větším výkonem vyjde levněji. Dobré je prostě počítat. Čím delší vaření vody, tím vyšší spotřeba elektrické energie.

Zdroj: https://www.goodto.com/family/money-news/how-much-does-it-cost-boil-kettle
Přidat na Seznam.cz