Nekvetoucí orchidej je chyba vyhodit. Díky jedinému triku pokvete jako o závod

Orchideje patří mezi nejoblíbenější pokojovky, jsou vděčným dárkem mezi kolegyněmi v práci, ale ocení je také maminky a babičky u příležitosti svátků nebo narozenin. Vypadají krásně na poličce nebo na parapetu, nadto hrají všemi barvami. Existuje mnoho druhů, které se prodávají v hobbymarketech nebo v zahradnických centrech. Mnohdy však nekvetou podle představ. Co v takové chvíli dělat? Jak je povzbudit k bujným květům? Zkušení zahradníci vědí, co použít. Pomůže obyčejný česnek!

Klíčová je zálivka

Jak pečovat o orchideje? Občas je slyšet mylný názor, že orchideje rostou zcela samy a není potřeba o ně pečovat. To je samozřejmě nesmysl, protože orchideje patří mezi citlivé rostliny. Zejména nesnesou přílišné vlhko, kořeny nesmí stát ve vodě, protože mohou uhnívat. Substrát se zalévá až při vysušení, především ve chvíli, kdy kořeny získají stříbrošedý odlesk. Po nasátí vodou naopak změní barvu na zelenou. Doporučuje se zavlažování spodem, kdy se květník umístí do nádoby s vodou asi na 30 minut, případně se vyjme orchidej z květníku a kořeny nasají vodu přímo.

Mohlo by vás zajímat:  Na kvasnicích si rostliny pochutnají. Těšit se můžete na bohatou úrodu zeleniny i nádherné květy
Zdroj obrázku: Freepik

Přesazování a čerstvý substrát

Orchideje se musí též pravidelně přesazovat, ideální čas je po odkvětu, kdy se hodí vyměnit substrát. Vhodnější je zakoupit směs pro orchideje, která obsahuje borovou kůru, dřevěné uhlí, cedrové nebo kokosové skořápky, kokosová vlákna, mech, perlit a další minerální materiál. Kořeny potřebují očistit od původní zeminy, pomocí vydezinfikovaného nože se odstraní uhynulé nebo suché kořeny, poté se rostlina přesadí do nové průhledné nádoby větší velikosti s odvodňovacím odtokem.

Hnojení pomocí česneku

Správnou péči musí doprovázet také hnojení, které podpoří orchideje v růstu a v kvetení. Výtečným a zcela přírodním hnojivem je česneková voda, která obsahuje cenné minerály, k tomu zabraňuje napadení rostliny parazity nebo plísněmi. Roztok se připravuje z litru svařené vody, do které se přidají tři stroužky prolisovaného česneku. Směs se nechá 24 hodin odležet, pak se česneková voda použije namísto zálivky spodem. Jednou měsíčně se kúra musí zopakovat.

Zdroj: https://orchideria.com/garlic-water/
Přidat na Seznam.cz