Někteří zahradníci na podzimní hrabání listí kašlou. Nechat na zahradě nepořádek se jim vyplatí

Příchod podzimu výrazně omezuje povinnosti, které jsme v létě vykonávali v zahradě, stále ale existují činnosti, na které se vyplatí myslet před zimou. Na podzim se majitelé zahrad a pozemků tradičně pouští do hrabání listí.

Důležitost hrabání listí

Dnes stále více zahrádkářů zastává názor, že hrabání způsobuje více škody než užitku. Biologové souhlasí s tím, že listy, které se rozkládají na podzim, ovlivňují hnojení půdy a také jí pomáhají déle udržovat přiměřenou vlhkost. Listy jsou zdrojem potravy pro žížaly, které se starají o zahradní zeminu. Ježci se zahrabávají do listů a následně se živí hlemýždi útočícími na rostliny.

Hrabání listů na podzim ovlivňuje narušení životního cyklu ježků a také eliminuje užitečný hmyz na pozemku. Ponechání vrstvy listů umožní vytvořit přírodní tepelně izolační povrch. Toto řešení ohřívá zem a chrání rostliny před mrazy. Rozhodnutí nehrabat listy má své klady a zápory. Není to však vždy správné řešení.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy je listí lepší shrabat

Listí je jedním z nejlepších přírodních hnojiv, ale ponecháno na trávníku může omezit proudění vzduchu a vody, které tráva potřebuje ke správnému vývoji. Ponechání listí na trávě podporuje rozvoj sněhových plísní a jiných plísňových chorob. Stojí za to hrabat listí na místech, která tvoří čistě tráva. Nedoporučuje se hrabat listy z květinových luk – během rozkladu podpoří správný růst vysazených rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Spadané listí je škoda házet na kompost. Uklizené v pytli udělá stokrát lepší službu

Stálezelené rostliny pokryté spadlými listy jsou vystaveny riziku, že budou odříznuty od slunečního záření. Na podzim většina květin usychá, ale existují druhy, které v této době také potřebují slunce, a listy jim v tom brání. Hromady listí v kombinaci s vodou vytvářejí bahno, což je ideální prostředí pro rozvoj nepříjemných komárů. Nechceme-li riskovat, že nezvaní hosté se dostanou do domu a zaútočí na nás ze všech stran, stojí za to rozhodnout se na podzim hrabat listí.

Zdroj: https://www.anloncustomhomes.com/5-reasons-not-to-rake/
Přidat na Seznam.cz