Nejvyšší čas připravit zahradu na zimu. Díky správné ochraně přežijí rostliny až do jara

Nejvyšší čas připravit zahradu na zimu. Díky správné ochraně přežijí rostliny až do jara

Listopad v zahradě je posledním podzimním měsícem, což vám umožní správně připravit rostliny na zimu. Stále si můžete vychutnat okouzlující barvy podzimního listí, ale dny jsou už krátké a hodně chladné. Koneckonců je zde spousta práce – musíte ochránit stromy, keře, trávník a také rostliny v květináčích před mrazem.

Listopadové práce

Listopad v zahradě je okamžikem, kdy jsou dny už kratší a chladnější a v noci se obvykle objevují mrazy. Toto je poslední chvíle na ochranu před zimou těch rostlin, které zůstávají v zemi a špatně tolerují chlad, ale také těch, které zdobí naše balkony nebo terasy. Zahrada v listopadu stále potřebuje hodně péče. Musíme se postarat o stromy, okrasné keře a také o trávník. V listopadu můžeme provést i hnojení půdy, ale až po kontrole, zda je to nutné.

Toto je doba, kdy je dokonce možné zasadit více rostlin. Můžeme mimo jiné zasít mrkev, petržel, kopr a špenát. Můžeme také zasadit keře a ovocné stromy. Přestože znalci tento měsíc nedoporučují výsev květin, některé z nich dokážou přežít. Patří mezi ně například fialka, chrpa a pomněnka.

Mohlo by vás zajímat:  Spadané listí je škoda házet na kompost. Uklizené v pytli udělá stokrát lepší službu
Zdroj obrázku: Freepik

Péče o okrasné keře

Stálezelené listnaté a jehličnaté keře jsou vystaveny vysychání. Proto vyžadují správnou hydrataci. Aby jejich kořeny mohly později volně čerpat vodu z půdy, musí být provedeno mulčování. V opačném případě země zamrzne a nebude to možné. Stav, kdy je voda přítomna v půdě, avšak rostliny ji z nějakého důvodu nemohou přijmout (například proto, že zamrzla), se nazývá stav fyziologického sucha. Prvním krokem na ochranu keřů před zimou by proto mělo být hojné zalévání rostlin a poté zakrytí mulčem okolní půdy.

K jeho realizaci jsou vhodné suché listy, piliny, kůra stromů, ale také sláma. Tenká vrstva při vysokých mrazech nemusí stačit. Podestýlka by měla být vysoká asi 5 cm. Mladé rostliny jsou obzvláště citlivé na mráz. Před zimou se vyplatí pokrýt je bílou agrotextilí nebo chvojím. Co je to? Jedná se o ořezané větvičky jehličnanů, nejčastěji smrků a jedlí. Nízké rostliny zajišťujeme položením větviček na zem a ty vyšší zakrýváme tak, že z nich postavíme jakýsi stan.

Zdroj: https://wenkegardencenter.com/cover-plants-frost-protection/
Přidat na Seznam.cz