Nejšpinavější místo v bytě nejspíš překvapí, uklizeno neznamená vyčištěno

Když se řekne „nejšpinavější místo v domě“, každého jako první napadne toaleta. Paradoxně to tak ale není, protože čím víc si myslíme, že je nějaké místo rizikové co do počtu mikrobů, tím více jej uklízíme. Proto bychom se měli zaměřit na místa, o kterých si myslíme, že jsou relativně čistá a nepotřebují tak intenzivní péči. Jaká to jsou a jak pečlivě je uklízet?

  • obývací pokoj
  • kuchyň
  • koupelna
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Koupelna v obležení choroboplodných zárodků

Mytí koupelny je samozřejmost, ale věděli jste, že pokud máte koupelnu spojenou s toaletou, mohou se bakterie šířit ve větším množství? Při každém spláchnutí, kdy zůstane víko otevřené, vyletí ze záchodové mísy mikrokapénky, které se vám vesele rozstříknou po celé koupelně. Rozptyl je kolem 2 m, což znamená, že vše co se ocitne v dosahu, je pokryté mikroby. Používání ručníků, toaletního papíru a v malých koupelnách i kartáčku na zuby vás vystavuje těmto patogenům. Ideální je víko od toalety zavírat před každým spláchnutím a koupelnu dezinfikovat jednou za dva dny.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Myslíte si, že v obýváku a kuchyni nic nehrozí? Omyl

Když se podíváte na váš obývací pokoj, co vidíte? Útulnou, čistou místnost, zařízenou podle vašich představ? Nikde se nic nepovaluje, vše je uklizené na svém místě, prach je utřený a podlahy naleštěné. Mikroby na vás ale číhají na místech, kde byste to nečekali. Nejvíce se jich vyskytuje právě na gauči, kde trávíte volné večery a relaxujete se sklenkou vína. Pokud si k vínu dopřejete i nějakou dobrotu, děláte radost roztočům a bakteriím, které číhají na každou mikročástečku, která vám upadne. Bakteriemi se to jen hemží také na ovladači od televize a nejhůře je na tom mobilní telefon, který s sebou nosíte i ven. 

V kuchyni se určitě zaměřte na častou výměnu houbičky na nádobí a pravidelnou dezinfekci pracovní desky. Na zpracování potravin je ideální mít několik prkének, kdy každé budete používat na jeden druh potravin (ovoce a zelenina, ryby a maso, mléčné výrobky, pečivo).

Přidat na Seznam.cz