Nejen krtci dokážou zahradníkům znesnadnit práci. Hraboši jsou nenápadní, o to větší hrozbu představují

Nejen krtci dokážou zahradníkům znesnadnit práci. Hraboši jsou nenápadní, o to větší hrozbu představují

Hraboši jsou nenápadní a drobní hlodavci připomínající křečka nebo polní myš. V zahradách a sadech však mohou způsobit nemalé ztráty, protože velmi snadno ničí rostliny tím, že hloubí své tunely. Zde je několik tipů, jak se zbavit hrabošů dříve, než vám zcela zlikvidují úrodu.

Jak poznáte hraboše?

Svým zbarvením připomíná myš – srst má obvykle šedohnědou, břicho a boky mohou být šedé nebo bílé. Hraboši dosahují délky 15 cm včetně ocasu. Hraboš žije nejčastěji v lesích, loukách a na pastvinách. Někdy se však dostává i do našich zahrad a může způsobit značné škody.

Mohlo by vás zajímat:  Pouze dokonale čistá žehlička se postará o krásné prádlo. Nezapomínejte na pravidelnou údržbu

Jaké škody může způsobit?

Hraboši si stejně jako krtci razí podzemní chodby, ale ty jsou umístěny docela mělce, v maximální hloubce 15 cm. Charakteristickým rysem, který jej odlišuje od krtka, je skutečnost, že hraboši nedělají kopečky. Živí se kořeny, listy, semeny, cibulemi a oddenky rostlin. Kromě toho jedí také hmyz a larvy, v zimě při nedostatku potravy ohlodávají kůru listnatých stromů a keřů, například růží. Vybudování sítě chodeb může narušit kořenovou stavbu rostlin, což jim znesnadňuje shromažďování vody ze země. Rostliny pak nemají dostatečnou výživu a velmi rychle odumírají.

Mohlo by vás zajímat:  Past z krabice od mléka polapí na zahradě plzáka španělského
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se hlodavců zbavit?

Mohou je zastrašit pachy, které jim nejsou příjemné. Stačí vysadit rostliny, které vydávají zápach. Jedná se o česnek, černý bez – zejména sušený, zapíchnutý v půdě – pryšec, rybíz nebo mátu.

Pro zastrašení škůdců lze poblíž nory hraboše umístit hlučný předmět, kterého se hlodavec bude bát. Mohou to být hliníkové plechovky, které o sebe ve větru narážejí a dělají spoustu hluku. Mezi preventivní opatření, která omezí výskyt hrabošů na zahradě, patří také správné sázení rostlin a jejich vhodné pěstování. Dobrým řešením je použití speciálního pletiva na krtky, které lze zakoupit v zahradních prodejnách.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-voles-in-your-yard-and-garden/
Přidat na Seznam.cz