Neexistuje skvrna, se kterou by se tito pomocníci nevypořádali. Vsaďte na peroxid, citron nebo sůl

Stačí chvilinka nepozornosti a na nově koupeném oblečení se objeví skvrna, kterou nelze odstranit běžným praním. Co v takové chvíli dělat? Jednou z možností je samozřejmě běžet do obchodu a zakoupit drahý a marketingem propagovaný přípravek. Nehledě na cenu však tyto výrobky obsahují celou řadu agresivních chemických látek, které dozajista skvrnu odstraní, ale také zamoří spodní vody nebo půdu. Mohou dokonce ohrozit i lidské zdraví, proto je mnohem vhodnější použít doma připravený prostředek, který je účinný, k tomu zcela ekologický. Jak si jej vyrobit?

Silné duo v podobě pracího prostředku a peroxidu

Obzvláště odolné skvrny od mastnoty, jídla, kávy nebo trávy odolávají běžným pracím prostředkům. Co ale zintenzivnit jejich efektivitu pomocí peroxidu vodíku? Doporučuje se smíchat 100 ml tekutého pracího prostředku s 200 ml peroxidu vodíku a dokonale promíchanou směsí postříkat zašpiněné místo. Pak už jen stačí promnout látku a vyprat běžným způsobem. Před použitím peroxidu však vyzkoušejte na kousku látky, zda nedojde k odbarvení. Pro zvýšení účinnosti se může ještě přidat lžíce jedlé sody.

Mohlo by vás zajímat:  Čištění myčky může být snadné a rychlé. Pomohou prostředky za pár kaček
Zdroj obrázku: Freepik

Citron se solí odstraní i zažranou špínu

Dalším bezkonkurenčním pomocníkem při odstraňování skvrn nejen z oblečení, ale také v koupelně nebo v domácnosti je citronová šťáva. Vyniká bělicími účinky a v kombinaci se solí je silným prostředkem na skvrny, mastnotu i zažranou špínu. Přípravek se vyrábí z:

  • 1/4 hrnku čerstvé citronové šťávy,
  • třech lžic kuchyňské soli,
  • 1/2 sklenice vody.

Všechny přísady se smíchají a počká se do dokonalého rozpuštění soli, poté se směs aplikuje přímo na fleky. Nechá se působit asi 10 minut, následně se látka vymáchá ve vlažné vodě a dá se vyprat do pračky na běžně používaný program.

Síla mastku a kukuřičné mouky na skvrny od vína

Jak na skvrny od červeného vína, inkoustu, krve nebo vosku? Výhodné je použít mastek a kukuřičnou mouku v poměru 1 : 1, pro vytvoření pasty se musí přidat pár kapek vody. Směsí se potře skvrna a nechá působit asi tři hodiny, poté se daný kus oblečení vymáchá ve vlažné vodě. Na nejodolnější špínu také funguje ocet, který likviduje tuky, oleje a mastnotu. Míchá se v poměru 1 : 1 s vodou. A jak na kávové fleky na oblíbené halence? Použít se může vaječný žloutek, který se rozmíchá se dvěma lžícemi vody, směsí se potře znečištění a po 15 minutách se látka vymáchá a dá vyprat do pračky.

Zdroj: https://www.treehugger.com/how-remove-stains-clothes-and-carpet-naturally-4858695
Přidat na Seznam.cz