Neexistuje skvrna, se kterou by se tito pomocníci nevypořádali. Vsaďte na peroxid, citron nebo sůl

Neexistuje skvrna, se kterou by se tito pomocníci nevypořádali. Vsaďte na peroxid, citron nebo sůl

Stačí chvilinka nepozornosti a na nově koupeném oblečení se objeví skvrna, kterou nelze odstranit běžným praním. Co v takové chvíli dělat? Jednou z možností je samozřejmě běžet do obchodu a zakoupit drahý a marketingem propagovaný přípravek. Nehledě na cenu však tyto výrobky obsahují celou řadu agresivních chemických látek, které dozajista skvrnu odstraní, ale také zamoří spodní vody nebo půdu. Mohou dokonce ohrozit i lidské zdraví, proto je mnohem vhodnější použít doma připravený prostředek, který je účinný, k tomu zcela ekologický. Jak si jej vyrobit?

Silné duo v podobě pracího prostředku a peroxidu

Obzvláště odolné skvrny od mastnoty, jídla, kávy nebo trávy odolávají běžným pracím prostředkům. Co ale zintenzivnit jejich efektivitu pomocí peroxidu vodíku? Doporučuje se smíchat 100 ml tekutého pracího prostředku s 200 ml peroxidu vodíku a dokonale promíchanou směsí postříkat zašpiněné místo. Pak už jen stačí promnout látku a vyprat běžným způsobem. Před použitím peroxidu však vyzkoušejte na kousku látky, zda nedojde k odbarvení. Pro zvýšení účinnosti se může ještě přidat lžíce jedlé sody.

Mohlo by vás zajímat:  Na Velikonoce připravuji jako pohoštění výhradně jenom tatarák. Zužitkuji na něj všechna vařená vejce od koledníků
Zdroj obrázku: Freepik

Citron se solí odstraní i zažranou špínu

Dalším bezkonkurenčním pomocníkem při odstraňování skvrn nejen z oblečení, ale také v koupelně nebo v domácnosti je citronová šťáva. Vyniká bělicími účinky a v kombinaci se solí je silným prostředkem na skvrny, mastnotu i zažranou špínu. Přípravek se vyrábí z:

  • 1/4 hrnku čerstvé citronové šťávy,
  • třech lžic kuchyňské soli,
  • 1/2 sklenice vody.

Všechny přísady se smíchají a počká se do dokonalého rozpuštění soli, poté se směs aplikuje přímo na fleky. Nechá se působit asi 10 minut, následně se látka vymáchá ve vlažné vodě a dá se vyprat do pračky na běžně používaný program.

Síla mastku a kukuřičné mouky na skvrny od vína

Jak na skvrny od červeného vína, inkoustu, krve nebo vosku? Výhodné je použít mastek a kukuřičnou mouku v poměru 1 : 1, pro vytvoření pasty se musí přidat pár kapek vody. Směsí se potře skvrna a nechá působit asi tři hodiny, poté se daný kus oblečení vymáchá ve vlažné vodě. Na nejodolnější špínu také funguje ocet, který likviduje tuky, oleje a mastnotu. Míchá se v poměru 1 : 1 s vodou. A jak na kávové fleky na oblíbené halence? Použít se může vaječný žloutek, který se rozmíchá se dvěma lžícemi vody, směsí se potře znečištění a po 15 minutách se látka vymáchá a dá vyprat do pračky.

Zdroj: https://www.treehugger.com/how-remove-stains-clothes-and-carpet-naturally-4858695
Přidat na Seznam.cz