Nechat válet staré noviny na zahradě může rostlinám překvapivě prospět. Užitek budou mít po celý rok

Mulčování půdy je jedním z nejúčinnějších a zároveň nejjednodušších způsobů, jak bojovat s všudypřítomným plevelem, který rychle zabírá záhony. Zahrádkáři často používají jehličí nebo kompost, ale k likvidaci plevele skvěle poslouží i ty nejobyčejnější noviny, které se odkládají v mnoha domácnostech. Naučte se, jak používat mulčovací noviny, aby vaše plodiny a okrasné rostliny měly nejlepší podmínky pro růst.

Plevel v zahradě: proč ho neignorovat?

Představuje vážnou konkurenci plodinám, protože s nimi soutěží o přístup k vodě, živinám a světlu. Většina plevelných rostlin dynamicky rozvíjí jak svůj kořenový systém, tak i nadzemní část, což často vede k úhynu okrasných květin nebo zeleniny. Navíc plevel rychle roste a šíří se bez ohledu na načasování nebo podmínky.

K čemu je dobré mulčování půdy?

Předně brání rozvoji plevele tím, že omezuje přístup ke slunečnímu záření. Tím však výhody tohoto řešení nekončí! Vrstva steliva zpomaluje odpařování vody ze substrátu, což může být problém zejména v horkém létě. To snižuje riziko vystavení rostlin suchu a umožňuje mírně snížit spotřebu vody potřebné k zavlažování. Za zvážení stojí i mulčování před zimou, aby byly rostliny chráněny před vymrznutím při nízkých venkovních teplotách.

Mohlo by vás zajímat:  Koupání na zahradě může skočit špatně. Odborníci varují před nafukovacími bazény
Zdroj obrázku: Freepik

Výhody mulčování novinami

Hlavní výhodou tohoto řešení je jeho nízká cena. Postačí noviny, které většinou končí v popelnici. Jde o ekologický způsob boje s plevelem v souladu s myšlenkou zero waste, dbající na možnost využití všech zdrojů v maximální míře. V domě šikovného zahradníka nic nepřijde nazmar!

Jak mulčovat půdu kolem rostlin novinami?

Mnoho lidí se může ptát, zda na zahradě bude fungovat přebytečný papír, který je zralý na vyhození. Doporučuje se zvolit černobílé noviny vytištěné na poměrně tenkém papíře. Barevné noviny mohou být pokryty chemickými barvami a fixačním lakem, které mohou negativně ovlivnit půdu a životní prostředí. Co bude dál?

  • Zeminu kolem rostlin přikryjeme vrstvou tří až čtyř vrstev novin. Noviny by neměly být příliš husté – přebytečná vlhkost zbývající v půdě by mohla přispět k uhnívání kořenů.
  • Noviny navlhčete trochou vody. K tomu bude vhodné použít rozprašovací láhev.
  • Pokud nás pohled na papír dráždí a domníváme se, že je to znetvoření naší zahrady, můžeme na něj dát tenkou vrstvu zeminy, posekanou trávu nebo jiný druh organického mulče.
  • Novinová podestýlka, jejímž hlavním úkolem je ochrana před plevelem, se po čtyřech až šesti týdnech vstřebá a půda se očistí motykou. Pokud začnou nežádoucí rostliny znovu rašit, je třeba postup opakovat.
Zdroj: https://www.getgreenbewell.com/newspaper-prevents-weeds-in-the-garden/
Přidat na Seznam.cz