Nebezpečné vaření: populární plastové kuchyňské doplňky jsou skrytou hrozbou pro zdraví

Nedávno se na Instagramu objevil příspěvek od známé chemičky, která si říká máma chemička, tentokrát o plastovém kuchyňském náčiní. Sylwia Paneková se rozhodla poskytnout uživatelům internetu informace, které dokazují, že tyto pomůcky mohou být nebezpečné pro zdraví.

Rady pro uživatele internetu

Máma chemička sdílí s uživateli internetu rady týkající se úklidu domácnosti prostřednictvím sociálních médií. Samu sebe nazývá také ambasadorkou octa a jedlé sody. Jak si můžete přečíst v popisu profilu, který sleduje téměř 85 000 lidí, zaměřuje se na ekologické čištění, snižování užívání plastů a celkové šetření přírody.

Tentokrát se rozhodla informovat své sledovatele o používání plastových kuchyňských doplňků. Publikovala příspěvek, ve kterém mluví o primárních aromatických aminech a mikroplastech. Z plastů se uvolňují nebezpečné látky, a to hlavně z těch zabarvených načerno. Zdůraznila skutečnost, že je několikrát ročně oznamováno stažení některých šarží tohoto nádobí z obchodů.

Zdroj obrázku: Freepik

Vědecké výzkumy

Opírá se o vědecké výzkumy, ve kterých se zjistilo, že aromatické aminy migrují do našeho jídla. Ve výzkumu byla prokázána přítomnost methylendianilinu v potravinách v množství až 2000krát vyšším, než je přístupné. Také upozornila na skutečnost, že příslušenství, které se používá již léta, nikdo do výzkumu prozatím nezahrnul. Je tedy možné, že používání materiálu přispívá k ještě většímu uvolňování nebezpečných látek.

Mohlo by vás zajímat:  Praní ložního prádla má svá pravidla. Díky jejich dodržování bude stále krásné a hebké

Také se zaměřila na otázku mikroplastů. Uvedla, že se uvolňují bez ohledu na to, zda používáme nádobí vyrobené z nylonu, nebo polypropylenu. Zdůraznila však, že neexistují přijatelné normy a nebyla provedena žádná studie, která by naznačovala, který materiál představuje největší nebezpečí.

Zdroj: https://www.mdpi.com/2076-3417/12/5/2535/htm, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4048609/, https://www.nationalgeographic.org/encyclopedia/microplastics/, https://www.bcpp.org/resource/aromatic-amines/, https://www.instagram.com/mama.chemik/?hl=cs, https://www.mamavation.com/health/plastic-cooking-utensils-dangerous.html
Přidat na Seznam.cz