Frozen Vegetables Bag Freezer Long Term Storage Products Frozen Food

Naplněný mrazák spotřebuje méně elektřiny než poloprázdný

Ceny elektřiny se v posledním roce drží na neskutečných hodnotách, přičemž ani klesající inflace prozatím nesnížila enormní tlak na peněženky spotřebitelů. O důvod více, proč je nutné překontrolovat fungování jednotlivých energeticky náročných zařízení v domácnosti a upravit jejich provoz. Jedním ze spotřebičů, které mají dopad na faktury za elektřinu, je mrazák. Jedná se o velmi užitečný přístroj umožňující ušetřit za potraviny a současně zamezit plýtvání. Jak zefektivnit provoz mrazáku?

Ceny elektřiny klesají pomalu

Už druhým rokem se drží ceny elektřiny vysoko a zatěžují peněženky zákazníků, kteří se snaží uspořit změnami návyků. Mezi nejčastější rady, jak ušetřit, patří zhasínání nebo vypínání zásuvek s připojenými spotřebiči, aby nezůstávaly ani v režimu stand-by. Samostatnou kapitolou je elektrické vytápění, které patří v současnosti mezi finančně nejnáročnější, a vyplatí se topit alternativním způsobem – plynem, dřevem nebo tuhými palivy.

Mohlo by vás zajímat:  Houbička na nádobí potřebuje pravidelně měnit, její čistotu podpoří i dezinfekce
Zdroj obrázku: Freepik

Když méně je více

A jak tedy ušetřit na provozu chladničky nebo mrazáku? Většina lidí se domnívá, že nejekonomičtější provoz je v případě poloprázdného spotřebiče. Čím méně se nakoupí a uskladní, tím méně potřebuje spotřebič elektřiny. Bohužel je tomu zcela naopak, protože chlazení vzduchu je náročnější. Ideální stav nastává při tříčtvrtinové zaplněnosti prostoru. Jak tedy vyřešit neefektivní chod mrazáku? Nejsnazším způsobem je zaplnit zbylý prostor zmuchlanými novinami, které by stejně skončily v tříděném odpadu.

Mohlo by vás zajímat:  Toaletní papír, který vydrží ze všech nejdéle: jednoduchý propočet vybere ten nejlepší

Výroba ledu

Co ještě kromě koulí z novin pomůže snížit účty za elektřinu? V případě mrazáku se může ještě využít prostor na vychlazení kostek ledu nebo zmražení vody. Chlazení teplého vzduchu je vždy horší, proto stačí naplnit tlustostěnné igelitové sáčky vodou a nechat je zmrazit. Na sociálních sítích je taktéž populárním řešením použití polystyrenu, který slouží pro obložení nového nábytku nebo tvoří výplň krabice při zakoupení spotřebičů. Polystyrenové kostky vhodně zaplní prostor a pomohou ušetřit za elektřinu.

Zdroj: https://home.howstuffworks.com/freezer-efficiency-tips.htm
Přidat na Seznam.cz