Profile Portrait Beautiful Young Adult Woman Wearing White Shirt Looking Smiling Inside Fridge With Pleasant Smile Holding Plate Hands Posing With Kitchen Set Background

Námraza v ledničce značí problém. Nejčastější příčiny lze snadno vyřešit

Chladnička je základním vybavením každé domácnosti. Těžko si představit život bez tohoto důležitého spotřebiče, který slouží k uskladňování potravin. Nižší teploty udrží potraviny déle čerstvé, zamezí otravě ze zkaženého jídla a omezují plýtvání potravinami. Bohužel i toto zařízení se musí umět používat. Nejčastější chybou je nastavování příliš nízké teploty nebo časté otevírání dveří. Vlivem těchto negativních jevů může zadní stěna chladničky namrzat a posléze se může zařízení zničit. Co způsobuje námrazu v ledničce a jak tento problém řešit?

Mohlo by vás zajímat:  Kvalita vzduchu je důležitá pro zdraví i pohodu. Vyčistit domácí ovzduší lze několika způsoby

Nefunguje správně

Námraza v chladničce se bezesporu nesmí objevovat, protože tenká vrstvička může rychle přejít v ledové krusty, které se jen těžko odstraňují. Nejen to, vlivem ledových kusů se nedostává vnitřního prostoru, k tomu mohou namrzat potraviny, které se tímto způsobem rychleji kazí nebo změní nadobro svou konzistenci. To je příklad jogurtů či pomazánkového másla, kde se objevují krystaly a hrudky. Po konzumaci rozmrzlých potravin pak hrozí zažívací potíže nebo přímo otrava.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč namrzá?

Jaké jsou důvody namrzání tohoto cenného zařízení? V chladničce se může objevit námraza vlivem nesprávného používání či provozních poruch. Mezi nejčastější příčiny se řadí neustálé otevírání dveří nebo jejich špatné uzavření. Led se může objevit vinou zpuchřelého těsnění, kdy se do nitra zařízení dostává teplý vzduch. Do chladničky se nesmí vkládat ještě teplé jídlo. Problematické je též skladování většího množství potravin či vysoká vlhkost vnitřního vzduchu. Neméně časté je nastavení chlazení na příliš nízké teploty.

Mohlo by vás zajímat:  Při správném praní si ložní prádlo udrží krásný vzhled a hebkost

Ocet nebo glycerin jako první pomoc

Co dělat, když se objeví námraza v chladničce? Nejdůležitější je vnitřní část spotřebiče vyklidit a dokonale vymýt, pomůže očištění stěn pomocí kvasného lihového octa. Namísto tohoto ekologického čističe, který ale nevoní příjemně, se může použít i obyčejná citronová šťáva. Následně se vnitřek vytře dosucha pomocí papírových utěrek a stěny se ošetří tenkou vrstvou glycerinu. Následně se zařízení zapojí a dbá se na správné používání.

Zdroj: https://www.sos-parts.com/fridge-frosting-up.html
Přidat na Seznam.cz