Saving Natural Gas Energy Efficiency Home Hands With Calculator Consider Cost Heating Cold Season Expensive Heating Costs

Náklady na vytápění sníží úprava teploty a dostatečná izolace

Účty, ceny, inflace. Slova, která se dnes a denně opakují už několik měsíců za sebou a energetická a finanční krize stále nevypadá u konce. Loňská zimní sezóna je překonána, ale letošní nebude o nic lepší. Ceny energií jsou stále vysoké, od ledna 2024 se navíc očekávají ještě zvýšené platby za distribuci elektřiny nebo za obnovitelné zdroje. Ani u plynu ceny neklesají podle představ spotřebitelů. Jak tedy snížit náklady na vytápění na minimum a co dělat, aby nedoplatek nezruinoval rodinu?

Mohlo by vás zajímat:  Ceny energií rostou a elektřina není výjimkou. Zkuste pět triků, jak ušetřit na svícení

Teplota v interiéru

Zní to sice jako klišé, ale s každým stupněm dolů se ušetří nemalé peníze. Jasně, nikomu se nechce doma sedět v teplákách, v mikině a v teplých ponožkách, ale matematické propočty jasně ukazují, že snížením teploty o jeden stupeň se ušetří až 8 procent spotřebované energie. To už je v ročním vyúčtování významná částka. Optimálně se v zimě nastavují radiátorů na střední stupeň s teplotami 20 stupňů Celsia. Vyšší teploty vysušují sliznice a neúměrně zatěžují domácí rozpočet.

man-turning-off-radiator-during-energy-crisis
Zdroj obrázku: Freepik

Zavírání dveří i výměna oken

V místnostech se zapnutým topením se musí zavírat dveře, aby teplý vzduch neunikal zbytečně na chodbu či na schodiště. V obytných místnostech se mohou teploty pohybovat od 18 do 20 stupňů, v ložnici se používá nastavení s číslem dvě a teplotami do 16 stupňů Celsia. Pouze v koupelně se radí zvýšit termostat na pětku, aby nedocházelo k plesnivění zdí. Samozřejmě se mohou vyměnit dřevěná okna za plastová s trojskly nebo zaizolovat obvodové zdivo, tyto výdaje jsou ale často nad možnosti běžných občanů.

Mohlo by vás zajímat:  Chytré používání spotřebičů sníží účty za elektřinu

Temperování a pravidelné větrání

Ponechat celý den vypnuté topení a zapnout jej až po návratu z práce? Tento způsob odborníci nedoporučují, protože místnosti příliš vychladnou a je potřeba následně vyvinout větší množství energie pro zahřátí vzduchu uvnitř. Naopak stačí snížit teplotu na termostatu na dvojku nebo na jedničku a po návratu z práce rychle vyvětrat a následně zapnout topení na trojku. Větrá se zásadně s vypnutými termostatickými hlavicemi, v zimě pouze krátce a intenzivně, aby nedošlo k prochladnutí stěn a vybavení.

Zdroj: https://www.realsimple.com/work-life/money/saving/how-to-lower-heating-bill
Přidat na Seznam.cz