White Radiator Appartment

Náklady na vytápění sníží revize topného systému i přechod na levnější energie

V loňském roce vyletěly ceny energií doslova až k nebesům a peněženky se vlivem sjednaných smluv prohýbají spotřebitelům dodnes. S příchodem prvních chladnějších dnů je proto namístě otázka, jak ušetřit během nadcházející zimy. Bezesporu je dobré vyzkoušet vyjednat lepší cenu elektřiny nebo plynu u svého dodavatele energií, protože v posledních týdnech se objevily nové ceníky slibující zajímavé slevy. Kromě toho se musí překontrolovat topný systém a zamezit jakýmkoli nechtěným únikům, nabízí se také možnost investovat do jiných zdrojů a požádat o finanční dotaci na rekonstrukci nebo nový typ vytápění.

Dřevo musí dva roky schnout

Kde ještě ušetřit a čím v zimě vlastně topit? Dřevem, uhlím, plynem nebo elektřinou? Tyto čtyři varianty patří mezi nejčastější a všechny mají samozřejmě své klady a zápory. Dřevo nebo uhlí potřebují dostatek skladovacích prostor a jsou náročné na obsluhu, protože se musí neustále přikládat, čistit kamna nebo kotel, dřevo je nutné předem nařezat a nasekat a nechat alespoň dva roky vyschnout. Oproti tomu použití elektřiny nebo plynu je komfortní a stačí otočit knoflíkem.

Mohlo by vás zajímat:  Rowleyho starý muž není rostlinou pro začátečníky. Za náročnou péči se odmění krásnými květy
Zdroj obrázku: Freepik

Cíl: Topit levněji

Jak tedy naplnit cíl levnějšího topení? Odborníci doporučují vyzkoušet obnovitelné zdroje, například pořídit fotovoltaický systém. Pomocí energie ze slunce se můžou ušetřit každoročně desítky tisíc korun, ale je namístě upozornit, že prvotní investice je dosti vysoká. Pořízení fotovoltaiky je velmi oblíbenou variantou, kterou v poslední době volí tisíce klientů, protože se můžou využít dotace. Právě na ty se mohou zaměřit zájemci, kteří chtějí vyměnit svůj stávající dosluhující kotel, a stát jim může pomoci finančně s náročnou přestavbou.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradní trendy roku 2023: inspirace, která vás nadchne

Státní dotace na fotovoltaiku

V současné době mohou obyvatelé České republiky využít několik dotací na pořízení fotovoltaiky nebo zateplení. Splnit je potřeba určité podmínky, přičemž některé dotace jsou určené pouze pro seniory nebo pro ty, kteří mění starý kotel za nový. Žádost zvládne vyplnit každý, navíc některé společnosti nabízí montáž nového zařízení spolu s vyřízením dané dotace, kdy stát pošle určitou částku peněz na investici přímo žadateli na účet. Kromě těchto náročnějších řešení se neobejdou úsporná řešení bez kontroly současného topného systému. Zamezením úniků v domě se ušetří ročně desítky tisíc, k tomu se vyplatí i šetřit každodenně s vodou.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-save-on-heating-costs-1388212
Přidat na Seznam.cz