Náhrobky našich blízkých si zaslouží nejlepší péči. Domácí metody kámen nepoškodí a dokonale vyčistí
V tomto období všichni navštěvujeme své blízké na hřbitově. Na Dušičky i na Vánoce se hřbitovy zaplní lidmi, kteří vzpomínají na své příbuzné a přátele. Většinou přitom využijeme tuto příležitost k vyčištění náhrobků nebo drobným opravám. Jak to udělat pomocí domácích metod, abyste nezaplatili příliš mnoho a nezničili povrch náhrobku?
Praktické rady, které ocení každý
Na hřbitov s sebou vezměte smetáček, lopatku, pytel na odpadky, kuchyňský hadřík, kartáč na mytí nádobí, malý nůž nebo nůžky, teplou vodu (do termosky), prostředek na mytí a rukavice. V první řadě se zbavte listí a větví na hrobě a v jeho nejbližším okolí. Vyhoďte staré květiny a vyhořelé svíčky. Potom můžete začít se samotným čištěním náhrobku.
Na čištění odolných nečistot bude nejlepší kyselina citronová, jedlá soda, šedé mýdlo, citronová šťáva nebo ocet. Záleží jen na tom, co máte právě doma k dispozici. Všechny tyto prostředky pracují stejně dobře. Na žulu ale nepoužívejte ocet, protože by ji mohl poškodit. Lepším řešením bude jedlá soda v kombinaci s peroxidem vodíku v poměru 2 : 1 s vodou. Bez ohledu na materiál ale vždy postupujte opatrně.

Jak vyčistit vosk?
Všechny nečistoty vždy odstraňujte jemně a opatrně, abyste nepoškodili povrch kamene, bez ohledu na to, jestli jde o žulu, nebo mramor. Zaschlý vosk nikdy neškrábejte nožem ani jinými nástroji. Zalijte vosk horkou vodou a chvilku počkejte, než vosk povolí. Potom ho můžete vyčistit kartáčem nebo houbičkou na nádobí.
Mnohem lepší je ale tomuto problému předcházet. Svíčky nikdy nepokládejte na desku hrobu. Většina hrobů má speciální místa, kam můžete svíčku postavit. Na desce hrobu ji může roztavit i sluníčko, což napáchá obrovské škody. Odstranění vosku sice není tak složité, ale zabere vám hodně času. A jistě nechcete čištěním náhrobku strávit celý den.
Zdroj: https://www.coop.co.uk/funeralcare/advice/how-to-clean-headstones
