Nadměrná vlhkost ohrožuje celý domov nebezpečnou plísní. Včasný zásah předejde vážným následkům

Máte doma zapařená okna, nepříjemný zápach nebo neustále vlhké ručníky? Je to známka toho, že máte v domácnosti vysokou vlhkost. Ta brání tomu, aby prádlo dobře proschlo. Nejvíce se drží v koupelně, ale nejdete ji také v kuchyni. Důvodem je špatné větrání, velké množství páry ve vzduchu, ale také vysoké teploty, které panují v domácnostech především v zimních měsících.

Vlhkost způsobuje plísně, důsledkem jsou alergie

Vlhkost může způsobit mokré zdi a následně také plísně. Těch se pak budete jen těžko zbavovat, protože mohou ničit nejen stěny, ale také vaše zdraví. Jak se ale zbavit vlhkosti v místech, kde se drží během celého roku? Poradíme také, jak vlhkosti předejít, abyste nemuseli řešit například zatuchlé oblečení nebo mokré zdi. Odkud vlastně vlhkost pochází?

Příčin zatuchlého vzduchu nebo vlhkosti může být několik. V místnostech, jako je koupelna nebo kuchyně, je vlhkost přirozeným jevem. Pravidelným používáním vody se může vytvořit vlhkost, která se pak může změnit v plíseň. Mytí nádobí, sprchování nebo úklid koupelny jsou častými činnostmi, které způsobují nadměrnou vlhkost. Koupelny většinou nemají okna, takže nemáte možnost místnost vyvětrat. O to více je nutné dávat si pozor.

Zdroj obrázku: Freepik

Plísně se budou množit rychleji, čím vyšší bude vlhkost

Vlhkost se objevuje hlavně ve starých domech, kde není hotová izolace. Jestli máte těsná okna a nevětráte, můžete tím domovu jen uškodit. Vlhkost se objevuje také na střeše nebo kvůli prasklému potrubí. Zjistíte to podle nepříjemného zápachu, který se bude linout domácností. Najdete ji v rozích stěn nebo na stěnách přímo. Na nich se pak budou množit plísně, které jsou nebezpečné pro vaše zdraví.

Černé skvrny se objeví rychle, stejně jako onen zatuchlý zápach. Prádlo nebude dokonale suché, a pokud ho vlhké dáte do skříně, zápach se bude šířit a napadne i ostatní, čisté oblečení. Proto se vyplatí vlhkost sledovat. Můžete ji odstranit pomocí chemických prostředků, ale jako první nechte v koupelně otevřené dveře nebo okno, pokud je to možné. Koupit si můžete také rostliny, které vlhkost absorbují, a budete to mít bez práce.

Zdroj: https://www.idealhome.co.uk/diy-and-decorating/how-to-get-rid-of-damp-185033
Přidat na Seznam.cz