white-radiator-appartment

Na topení můžeme ušetřit pomocí termostatu, závěsů a utěsnění oken

Letošní zima by podle předpovědí ekonomů neměla být tak krušná jako ta loňská, alespoň pokud jde o ceny energií. Ta loňská však byla pro změnu velmi mírná, teploty neklesaly tak hluboko pod nulu jako v minulých letech. A pokud tentokrát přituhne, účty za vytápění opět mohou nepříjemně narůst. I proto je dobré zamyslet se nad tím, zda je naše domácnost dobře izolovaná a jakým způsobem za vytápění ušetřit. Na to si posvítíme v tomto článku.

Chytrý termostat

Topit v zimě není nutné nepřetržitě. Pokud bude váš termostat správně nastavený, ani trocha tepla nemusí přijít nazmar. Dnes existují termostaty, které lze spínat na dálku chvíli předtím, než dorazíte domů, tak, aby po vašem příchodu bylo hezky teplo. Pokud takový nemáte, nastavte alespoň topení na spínání podle denní doby. A pokud to jde, zkuste vyvětrat těsně předtím, než topení pustíte, čerstvý vzduch se lépe prohřívá.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí prostředky si poradí se všemi nečistotami a skvrnami
Zdroj obrázku: Freepik

Záclony a závěsy

Asi nepřekvapí, že teplo uniká spíše okny a kolem nich než zdmi. Snadný způsob, jak unikání tepla zamezit, je vytvořit bariéru mezi oknem a zbytkem domácnosti. I zdánlivě snadno propustná záclona v tomhle směru pomůže. Mnoho lidí má však záclony krátké, takže pod nimi může teplo unikat. Ještě lepší než záclony jsou pochopitelně silné závěsy, ty ale nepropustí světlo. Na druhou stranu je v českých podmínkách v zimě tma velmi brzy, a tak může být zatažení závěsů třeba v pět odpoledne velmi efektivní.

Utěsnění oken

Nezapomeňte také utěsnit okna za záclonami. Pokud máte okna plastová, na jejich spodním rámu najdete malý šroubek, kterým lze okno přitáhnout tak, aby opravdu těsnilo. Máte-li starší okna, asi vám nezbude než jejich rámy oblepit izolační vrstvou. Tu dnes koupíte prakticky v každém obchodě s domácími potřebami. Stojí nanejvýš pár stovek korun, ale může vám ušetřit minimálně dvojnásobek vynaložené částky.

Zdroj: https://smoenergy.com/blog/17-ideas-for-lowering-your-heating-costs-in-the-winter/
Přidat na Seznam.cz