Na podzim ohrožují pokojové rostliny nebezpečné plísně. Problém dokáže vyřešit obyčejná trouba

Na podzim ohrožují pokojové rostliny nebezpečné plísně. Problém dokáže vyřešit obyčejná trouba

Bílý povlak na substrátu nebo na zemině v květináči? Jedná se o plíseň, která může během několika málo dní zlikvidovat veškerou vegetaci. Výtrusy hub a plísní se navíc mohou rychle dostat také do dalších květníků a způsobit pohromu. Potíže nastávají zejména v podzimních a zimních měsících, kdy panuje v interiérech vysoká vlhkost vzduchu. Jak vyřešit problém s napadenou půdou plísněmi? Pomůže osvědčený trik, který používaly v minulosti už naše babičky!

Plísně bují hlavně na podzim

Pokojové rostliny potřebují zcela odlišnou péči než na jaře, ale také na podzim. Právě s klesajícími teplotami venku a s menší intenzitou slunečních paprsků se musí snížit zálivka, protože hrozí hrnkovým květinám přelévání. Po spuštění topné sezóny se v bytech rázem sice zvýší teplota, současně ale dochází ke zvýšení vlhkosti vzduchu, protože se méně větrá. Všechny tyto faktory vedou k rozvoji plísní usazených v zemině v nádobách. V takové chvíli už nemusí pomoci ani oblíbená skořice.

Zdroj obrázku: Freepik

Zapékání substrátu v troubě

Na skořici sází mnoho pěstitelů interiérových rostlin a míchají toto koření se substrátem při přesazování. Zemina nebo substrát mohou být kontaminované různými patogeny, plísněmi nebo škůdci už při nákupu nebo se vyskytují běžně na kompostu, proto se musí rozvoji plísní předcházet. A jaký je nejjednodušší způsob? Už naše babičky věděly, že před použitím zeminy zvenku se musí půda vysušit v troubě, protože jen tak se zbaví nežádoucích hub i škůdců. Jak zeminu zapékat?

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní krásky rozzáří nejen hroby o Dušičkách, chryzantémy jsou nádherné i na záhonu či balkoně

Do trouby na 30 minut

Přijít o všechny krásné rostliny jen kvůli plísni? V žádném případě. Veškerá vegetace se musí přesadit do sterilizované půdy. Odstraní se vrchní část plísně, zbylá zemina nebo substrát se rozloží na plech vystlaný pečicím papírem, vloží se do předehřáté trouby na 90 stupňů Celsia. Vršek plechu se nepřikrývá, naopak se musí odpařit voda, která se v půdě běžně vyskytuje. Během pečení se několikrát zemina promísí a peče se asi půl hodiny, po zchladnutí se může použít zcela bez obav z plísní, hub nebo škodlivých zárodků či larev a vajíček.

Zdroj: https://altifarm.com/blogs/soil-medium/how-to-get-rid-of-mold-on-indoor-plant-soil
Přidat na Seznam.cz