Street 675224 1920[1]

Na mech a plevel spolehlivě zabírá tekutina za pár korun. Má ji každý v kuchyni, přitom kupuje drahou chemii

Kdo bydlí v rodinném domě, moc dobře ví, jak různé mechy a také plevely mohou hyzdit celkové okolí nemovitosti. Především potom příjezdové cesty a různé chodníčky. Často se může zdát, že boj s těmito problémy je nekonečný a drahý. Tak tomu ale být nemusí. Mnohdy totiž za drahou chemii utrácíme zcela zbytečně. Jsou pomocníci, kteří vyjdou na pár korun a hlavně je má každý doma. Samozřejmě když je mechu a plevele jenom trochu, dá se to řešit i ručně. Na velké plochy však raději využíváme přípravky, které lze jednoduše vyrobit.

Mohlo by vás zajímat:  Venkovní dlažba vyžaduje pravidelnou péči a čištění od plevelu a mechu

Domácích metod je několik

Práci si můžete o něco ulehčit drobným ručním nářadím, nebo kartáčem určeným přímo na spáry. Pro větší pohodlí bývá vybaven teleskopickou rukojetí, která se snadno přizpůsobí výšce postavy. Dále lidé používají metodu odstranění plevele plynovým hořákem. Tato metoda je účinná zejména na mech, kdy zničíme i kořenový systém.

Když selžou ostatní metody, čím dál častěji saháme po chemikáliích, kterými je plevel odstraněn opravdu velmi snadno. Tuto metodu bychom měli používat velmi opatrně. Chemické ošetření nepaří zrovna k těm nejekologičtějším, a proto bychom měli vždy postupovat podle pokynů výrobce. Nesmí se dostat na ostatní rostliny a jestli se vaše cesta nachází ve svažitém terénu, chemikálie mohou stékat.

Mohlo by vás zajímat:  Příprava trávníku před zimou zajistí jeho dobrý růst na jaře
Zdroj obrázku: Pixabay

Ekologie na prvním místě

Šetrnější alternativou k chemickému postřiku je výroba vlastního zcela přírodního přípravku.

Smícháme:

  • 2 l octa
  • 1 l vody

Takto připravený roztok nastříkáme na plevelem zasažená místa. Nanášíme za suchého počasí, aby roztok mohl nerušeně působit. Jestliže tento přípravek nepřinesl požadovaný výsledek, je možné toto opakovat, nebo postřik provádět pouze neředěným octem.

Důležitá je prevence

Na čistou dlažbu je vhodné použít speciální impregnační prostředky. Po takovémto ošetření bude vaše dlažba odolnější proti pronikání různých látek a stane se lépe udržovatelnou. Usazeniny lze potom snadno odstranit tlakovým čističem. Mechanické čištění dlažby se snažíme používat minimálně. Může docházet k narušení struktury dlažby. Takto poškozené části se stávají méně odolné vůči povětrnostním vlivům.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/pests/insects-diseases-weeds/vinegar-as-weed-killer/
Přidat na Seznam.cz