Moli jsou pohroma, kterou je nutné ihned odvrátit. Z kuchyně je vyžene čistota a vůně

Potravinoví moli jsou velkým problémem v kuchyni, protože kvůli nim budete vyhazovat obrovské množství surovin, které máte doma. Kontaminované potraviny navíc způsobí, že se budou množit ještě rychleji, a během pár dnů je budete mít všude. Odkud se potravinoví moli berou a jak s nimi zatočit? Rádi vám s tím poradíme.

Jak se potravinový mol dostane do domácnosti?

Většina druhů hmyzu se k nám domů dostane oknem. Moli jsou výjimkou. Obvykle si je totiž přineseme domů společně s nákupem. Najít je můžeme v mouce, cukru, soli nebo ve vajíčkách. Stejně tak se často objevují v blízkosti ořechů, které mají velmi rádi. V některých případech se ale do domácnosti mohou dostat také oknem.

Domácí prostředky proti potravinovým molům

Zabíjení jednotlivých molů váš problém nevyřeší. Moli se rychle množí a jejich vajíčka budou v celém obsahu balení. Navíc se dostanou i k dalším potravinám ve vaší kuchyni. V první řadě musíte celou kuchyň důkladně vyčistit. Nezapomeňte na zásuvky, zákoutí, krabičky nebo jiné nádoby. Zabíjet je můžete také fénem na vlasy, protože moli nesnáší vysoké teploty.

Mohlo by vás zajímat:  Pro kondenzované mléko už do obchodu běžet nemusíte. Snadno si ho vyrobíte sami
Zdroj obrázku: Pixabay

Proti potravinovým molům musíte zasáhnout rázně. Po kompletním úklidu použijte éterické oleje. Nejlepší je levandulový, hřebíčkový nebo eukalyptový. Tyto vůně hmyz přímo nesnáší. Stačí je nakapat do misky a přidat pár kapek vody. Směs vložte do skříňky nebo do lahve s rozprašovačem a nastříkejte vnitřní části skříněk. Použít ale můžete také bobkový list. Vložte ho do nádob se suchými potravinami nebo přímo do skříněk.

Jak chránit potraviny před hmyzem?

Prevence je vždy nejlepší zbraní. Měli byste proto po každém příchodu z obchodu přesypat suché potraviny do vzduchotěsných nádob. Nejlepší jsou skleněné, protože se skrz nedokážou prokousat. Sypké potraviny můžete vložit také na 1–2 dny do mrazáku, abyste zničili všechna vajíčka a larvy. Dobrým řešením jsou také sítě do oken proti hmyzu, aby se k vám nemohli dostat žádní škůdci oknem.

Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/how-to-get-rid-of-pantry-moths/
Přidat na Seznam.cz