Modré světlo vyzařované z obrazovek působí negativně na zrak a zvyšuje riziko rakoviny

Modré světlo vyzařované z obrazovek působí negativně na zrak a zvyšuje riziko rakoviny

Procházení sociálních médií jako Facebooku, Instagramu nebo Twitteru, sledování televize nebo každodenní práce na počítači. Na světě už je jen minimum lidí, které by neovlivnily moderní technologie s displejem. Každý takový displej vyzařuje umělé modré světlo. Lidé si však neuvědomují, jak moc se za poslední dekádu zvýšila expozice modrému světlu a jaký dopad má na naše zdraví a celý organismus.

Co je modré světlo?

Modré světlo je část spektra viditelného světla, a je tedy na zemi přirozené. Má poměrně nízké vlnové délky, mezi 380–500 nm, a zároveň nejvyšší energii. Naše tělo ho využívá běžně k regulaci přirozeného cyklu spánku a probouzení. Modré světlo vyzařují všechna, dnes již tak běžná, elektronická zařízení, jako mobilní telefony, obrazovky počítačů, televize nebo i LED zářivky. Avšak je zde velký rozdíl mezi umělými a přirozenými zdroji tohoto záření.

Mohlo by vás zajímat:  Aspirin nechybí v žádné lékárničce, málokdo ale zná jeho netradiční využití
Zdroj obrázku: Freepik

Vliv modrého světla na organismus

Přírodní modré světlo má celkem příznivé účinky. Může zlepšit vnímání, soustředění a náladu. Naopak přílišné dlouhodobé vystavení modrému světlu v našem těle snižuje produkci melatoninu, hormonu ovlivňujícího kvalitu spánku. To vše může mít za výsledek následující komplikace:

  • zvýšené riziko deprese,
  • zvýšené riziko srdeční choroby,
  • zvýšené riziko výskytu nádorového bujení.

Kromě těchto negativních účinků poškozuje neustálé koukání do displeje telefonu a obrazovky počítače nevratně oči. Krátkodobě se u jedinců vyskytuje tzv. digitální únava očí. To zahrnuje symptomy jako rozmazané vidění, obtížné zaostřování, suché a podrážděné oči, a dokonce bolest hlavy.

Mohlo by vás zajímat:  Kdo si koupí boty, přinese si domů i drobné kuličky. Kdo je vyhodí, dělá velkou chybu. Mají své užití v celé domácnosti

Jak snížit množství přijímaného modrého světla?

Dnes se již ví, že modré světlo má neblahý vliv na lidský organismus, a proto vývojáři mobilních zařízení a operačních systémů zavádějí „noční režim“ těchto zařízení. Po jeho zapnutí obrazovka ztmavne a mírně zčervená. To je jeden ze základních způsobů eliminace modrého světla převážně ve večerních a nočních hodinách, kdy má modré světlo největší vliv na lidský organismus. Pokud však s počítačem pracujete déle než 6 hodin, doporučuje se pořídit speciální brýle, které dokážou blokovat modré světlo.

Zdroj: https://health.ucdavis.edu/blog/cultivating-health/blue-light-effects-on-your-eyes-sleep-and-health/2022/08
Přidat na Seznam.cz