Window With Raindrops It

Mlžení oken na podzim a v zimě sníží větrání a domácí odvlhčovače

Trápení s okny začne hned s prvním ochlazením na podzim. V zimě jsou okna takzvaně „zpocená“ nebo „uplakaná“ téměř neustále. Bohužel. Vysoká vlhkost vzduchu může vést k rozvoji plísní, nadto signalizuje velký problém v domácnosti. Mokrá skla nebo parapety se musí neustále otírat, což nikoho rozhodně nebaví. Mnohem snazší je provést několik málo změn, které zajistí, aby se okna už vůbec nezamlžovala. Jakými triky toho lze docílit?

Proč teče po oknech voda?

Zamlžená, nebo dokonce mokrá okna, že potůčky vody stékají po povrchu? Nejčastěji se zvýšená vlhkost objevuje na skle, když jsou okna špatně zabudovaná nebo nesprávně namontovaná nebo seřízená. Problémem pak je rozdíl teplot mezi venkem a vnitřkem, kdy se v místnosti kumuluje vyšší vlhkost vzduchu a sráží se právě na oknech. Následně voda vlivem chladu zvenku teče po oknech dolů na parapet.

Mohlo by vás zajímat:  Prach je věčný nepřítel úklidu. Zkuste na něj tentokrát vyzrát
Zdroj obrázku: Freepik

Na vině je praní i žehlení

Proč vlastně v interiérech kondenzuje voda? Vysoká vlhkost vzniká nedostatečným odvětráváním, současně při běžných každodenních činnostech. Pára uniká při vaření, praní, sušení prádla, ale také při žehlení. Velkou mírou může za vlhkost vzduchu v bytě nebo domě a vznik plísní v koutech za nábytkem nebo na zdech koupání a sprchování. Ideální vlhkost je mezi 40 a 50 procenty, údaj lze zjistit pomocí vlhkoměru, který bývá součástí moderních digitálních interiérových teploměrů.

Pomůže obyčejná rýže

Co tedy dělat, aby v pokojích nehrozily plísně? Zásadní je pravidelně větrat místnosti včetně zimních měsíců, současně se doporučuje provést kontrolu oken a nastavit mikroventilaci. Co dalšího pomůže? Už naše babičky věděly, jak se zbavit vlhkosti pomocí domácích odvlhčovačů. Před okno se může postavit miska se suchou rýží, která dokonale absorbuje vlhkost. Neméně účinné je také použití jedlé sody, která se může vsypat do plátěného sáčku. Mezi další oblíbené suroviny pro likvidaci vlhkosti patří sůl nebo kočkolit.

Zdroj: https://www.greatlakeswindow.com/window-condensation-causes-reduce-cold-warm-weather/
Přidat na Seznam.cz