Místo do sběru patří staré krabice na zahradu. Z šíleného nápadu budete těžit po celý rok

Mulčování půdy je postup, na který žádné jaro nesmíte zapomenout. Je důležitý pro úspěšné pěstování zeleniny, ovoce i květin. Půda bude díky této metodě úrodnější, ale vytvoříte také lepší podmínky pro růst rostlin, ochrání ji před vymrzáním a likviduje plevel. Sáhnout můžete po kompostu, kůře nebo pilinách, ale vyplatí se zkusit i jiné, netradiční materiály. Ideální jsou staré kartony, které byste jinak vyhodili. Jak je použít k mulčování půdy?

Mulčování pomocí kartonu je velmi efektivní

K mulčování se obvykle používá kůra, sláma, piliny nebo kompost. Ukázalo se, že zakrýt půdu kartonem je také skvělý způsob, jak mulčovat zahradní záhony. Tato metoda přináší mnoho výhod, protože se tento materiál rozkládá podstatně pomaleji než jiné mulče. Navíc obsahuje celulózu, která přitahuje žížaly. Ty jsou velmi důležité pro zdravou půdu.

Další velkou výhodou je, že kartonový mulč udržuje přiměřenou vlhkost v půdě. Díky tomu nebudete muset zalévat rostliny tak často jako obvykle. Kromě toho zamezíte růstu plevele a nebudete se s ním muset zbytečně potýkat. Pamatujte ale, že všechny kartony pro mulčování vhodné nejsou. Nepoužívejte krabice pokryté fólií, barvou nebo lakem. Nejlepší je šedý, minimálně potištěný karton bez štítků, nálepek, pásek nebo sponek.

Mohlo by vás zajímat:  Mluvte se svými rostlinami, porostou rychleji, ukazují vědecké studie
Zdroj obrázku: Freepik

Jak na to?

Metoda je velmi jednoduchá. Stačí květinový nebo zeleninový záhon pevně zakrýt kartonovými krabicemi a rozložit je do přesahu. Nenechávejte mezi nimi volný prostor, aby v mezerách nemohl růst plevel. Po stranách umístěte kameny, aby kartony neodlétly při silnějším větru.

Ideální je tento proces provést na podzim, protože díky tomu budete mít vyživenou půdu na jaro. Jestli jste to nestihli, můžete to samozřejmě udělat i na jaře, ale musíte počítat s tím, že do půdy nějakou dobu nebudete moci nic zasadit. Na jaře možná bude lepší použít jiné, tradiční materiály, které se rozloží rychleji, a budete moci se záhonem brzy pracovat.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/use-corrugated-cardboard-mulch-35031.html
Přidat na Seznam.cz