Modern Kitchen Interior With Microwave Oven

Mikrovlnka patří mezi největší žrouty energie v domácnosti

Mikrovlnná trouba nechybí snad v žádné domácnosti. Jedná se o kuchyňský spotřebič, bez kterého si mnozí nedokáží vůbec představit každodenní život. Ráno v ní ohřívají vodu na čaj, v poledne rychlý oběd, odpoledne mléko na kakao a večer přinesenou večeři z nákupního centra. Během minutky ohřeje pokrmy na požadovanou teplotu, to vše bez ušpinění kastrolů, pánviček či pekáčů. Výhody jsou zřejmé, ale nevýhody? Podle odborníků také zcela jasné, mikrovlnka totiž patří mezi největší domácí žrouty energie.

Mohlo by vás zajímat:  Šetření s energiemi potěší naši peněženku i přírodu. Každý může doma zavést jednoduché změny

Rozmrazování i ohřev

Zásoby z mrazničky? Zatímco na sporáku se předem připravená omáčka rozmrazuje desítky minut, mikrovlnce tato činnost nezabere více než několik málo minut. Časová úspora je zjevná. To samozřejmě platí též pro ohřívání pokrmů nebo nápojů. Kromě rychlého ohřívání se mohou v mikrovlnce připravovat různé pečené dezerty v keramických hrníčcích nebo nádobách, obdobně je mikrovlnná trouba ideální pro výrobu popcornu. Za minutu v misce u televize? Žádný problém, navíc se popcorn v mikrovlnce oproti přípravě na sporáku nespálí.

Mohlo by vás zajímat:  Vlhkosti ve skříni zabrání pravidelné větrání, odvlhčovač i žárovka
interior-kitchen-with-modern-microwave-oven
Zdroj obrázku: Freepik

Vždy teplé jídlo po ruce

O víkendu připravit jídlo do mrazáku a v týdnu jen vyjímat jednotlivé porce, které se v mikrovlnce rychle ohřejí? Přesně to je přednost mikrovlnné trouby, kterou jí nikdo nevezme. Současně se jedná o velmi bezpečný spotřebič, jehož obsluhu zvládnou všichni včetně dětí. Pozor je nutné dávat při ohřevu skleněných nádob a na horkou páru, která může popálit při vyjímání ze vnitřku trouby.

Domácí žrout energie

Kromě výhod je třeba zmínit rovněž nevýhody používání mikrovlnné trouby. Na úvod se musí zmínit, že ne všechny se mohou ohřívat v mikrovlnce, například vaření vajec natvrdo může skončit naprostou katastrofou. K tomu je mikrovlnná trouba jedním z největších žroutů elektřiny v domácnosti. Podle vědců ji lidé používají přibližně osm let, přičemž valnou většinu času je v režimu stand-by, přesto spotřebuje až 100 kWh za měsíc, vždy ale záleží na modelu (s nebo bez grilu) a příkonu.

Zdroj: https://www.idealhome.co.uk/house-manual/money-matters/how-much-does-it-cost-to-run-a-microwave
Přidat na Seznam.cz