Metody, jak se zbavit motýlků, kteří hodují na potravinách a odmítají se vystěhovat

V každé domácnosti se čas od času objeví moli. Můžete si je přinést v nějakých potravinách nebo si k vám najdou cestu od sousedů. Jenže jak se jednou usadí, je velmi obtížné je zcela vymýtit. Zvlášť pokud nechcete používat agresivní chemikálie, které jsou škodlivé jak pro vás, tak pro přírodu. Přinášíme několik zaručených tipů, které vám s tímto problémem pomohou.

Zkuste lapače

Jedná se o velmi efektivní způsob, jak moly zlikvidovat. Tyto lapače jsou nasyceny syntetickým feromonem, který hmyz přitahuje. Na lapač se přichytí a nemohou odletět. Lapač uvolňuje sloučeninu s nepostřehnutelným zápachem po dobu asi 3 měsíců. Obvykle se prodává ve formě kusů papírových lepivých štítků, které si můžete rozmístit různě po domě dle vašich potřeb. Snadno je připevníte ke dveřím skříně, na boky skříněk, v šatně a jiných místnostech.

Zdroj obrázku: Pixabay

Vsaďte na babské rady

Skvěle fungují i tradiční recepty, které používaly už i naše babičky.

  • Před moly dobře chrání například bobkový list nebo kuličky pepře strategicky rozmístěné přímo v dózách nebo skříňkách na potraviny. Nevoní jim také skořice, hřebíček či levandule.
  • Nalákejte je na ocet. Potravinoví moli milují ocet. Nastražte na ně tedy mističky s octem a nechte je, ať se sami utopí. Je to samozřejmě metoda, která vám byt poněkud nelibě provoní, ale stačí pak pár minut intenzivního větrání a máte po problémech.
  • Půjdou i za vínem. Nedopitou láhev s vínem nechte stát v blízkosti míst, kde se moli často vyskytují. Dostanou se dovnitř, ale cestu úzkým hrdlem ven nejspíš nenajdou a ve víně se nakonec utopí.
Mohlo by vás zajímat:  Korejští vědci potvrzují dobrý vliv studeného světla při probouzení. Zkuste ho také
Zdroj obrázku: Pixabay

Prevence

Nejlepší ochranou proti molům je ale samozřejmě prevence. Pomůže především pravidelný úklid skříněk s potravinami. Pokud narazíte na napadené jídlo, okamžitě jej vyhoďte, než se moli stihnout šířit dál. Pořiďte si také kvalitní nádoby na skladování potravin. Nenechávejte mouku, rýži nebo kakao jen v papírových pytlících, ale přesypte je do kvalitních uzavíratelných dóz.

Přidat na Seznam.cz